Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na październik 2024

6 października (niedziela) 14.30–17.30
Weekend Seniora z kulturą

Serdecznie zapraszamy starszych państwa zwiedzających do Muzeum w Żorach, do obejrzenia z przewodnikiem naszych wielokrotnie nagradzanych w Polsce i cenionych za granicą wystaw „Polskie poznawanie świata” i „Nasza tożsamość”. Gwarantujemy fascynującą podróż w przeszłość i odległe zakątki kuli ziemskiej przy minimum wysiłku i nieodpłatnie. Będzie nam miło gościć Państwa. Do zobaczenia.


17 października (czwartek), godz. 17.30
Safari marzeń – Tanzania, Kenia. Spotkanie z Robertem Gondkiem, podróżnikiem, fotografem i miłośnikiem Afryki.

Polskie poznawanie świata

„Gdy marzę o Afryce, wyobrażam sobie przede wszystkim wspaniałą przyrodę: góry, lasy, sawannę, pustynię, zwierzęta i ocean. Na safari moich marzeń wybieram się do Kenii i Tanzanii. Wędruję na pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Zdobywam górę Meru, z której podziwiam najładniejszy afrykański wschód słońca. Nocą wchodzę na wulkan Ol Doinyo Lengai. Podróżuję po zachwycających Parkach Narodowych: Serengeti, Tarangire, Amboseli, Lake Manyara. Podziwiam widoki. Spotykam zwierzęta: słonie, zebry, nosorożce, lwy, lamparty, gepardy. Są tuż obok. Jestem świadkiem Wielkiej Migracji antylop gnu w rezerwacie Masai Mara. Fotografuję ptaki. Pływam po jeziorze Naivasha w poszukiwaniu bielików. Z ukrycia obserwuję flamingi, dudki i żołny. Odwiedzam masajskie wioski w rejonie Highlands i buszmenów nad jeziorem Eyasi. Spaceruję po zatłoczonych ulicach Aruszy, Nairobi i Stone Town na Zanzibarze. Smakuję tropikalne przysmaki: trzcinę cukrową, bananowe piwo, ananasy i jackfruita. A na koniec odpoczywam na plażach Zanzibaru. Tak wygląda safari moich marzeń, będące wynikiem sześciu podróży do Kenii i Tanzanii, o którym chciałbym opowiedzieć.”

Robert Gondek odwiedził 22 afrykańskie państwa. Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Jest autorem licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach National Geographic Traveler, Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Jest autorem książki/albumu fotograficznego pod tytułem: „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, a także e-booka podróżniczego: „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili. Prowadzi sklep internetowy Szczyty Afryki z oryginalnymi wyrobami afrykańskimi: https://www.szczytyafryki.pl/sklep/. Prywatnie jest tatą małego Mateuszka, który ma już za sobą pierwszą podróż do Afryki i planuje kolejną.

https://szczytyafryki.pl

UWAGA: Zapraszamy również na stoisko, na którym będzie można nabyć: książkę/album fotograficzny poświęcony Afryce, małe zdjęcia w formacie pocztówkowymi, t-shirty z motywami afrykańskimi dla dzieci i dorosłych, oryginalne afrykańskie rzeźby, drewniane figurki i miseczki, biżuterię afrykańską.



22 października (wtorek), godz. 17.30
PREMIERA książki: „Fadom. Symbol budownictwa wielkopłytowego. PBM PW „Fadom” Żorach – ocalić od zapomnienia”. 

„To zapis żywej historii jednej z największych w Polsce fabryk domów, czyli przedsiębiorstw produkujących betonowe elementy tzw. wielkiej płyty, z której budowano ogromne osiedla bloków mieszkalnych, a także ważnej części historii Żor i całego regionu. Niniejsze wydawnictwo powstało dzięki ogromnemu zaangażowaniu grupy pasjonatów, którzy z miłości do Żor i regionu pragną ocalić od zapomnienia wydarzenia ważne dla losów miasta i mieszkańców. 

Monografia FADOM-u to niezwykle bogate źródło wiedzy o powstaniu, rozwoju i zakończeniu działalności jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych w Żorach. To także historie ludzi, którzy przez lata tworzyli to przedsiębiorstwo i do dziś czują się z nim związani. Książka przybliża okres najbardziej dynamicznego rozwoju Żor, kiedy z kilkutysięcznego miasteczka rozrosły się one do prawie 70-tysięcznego miasta. Opowiada również o jednym z najtrudniejszych momentów w dziejach Żor, związanym z gwałtownymi przemianami gospodarczymi i zamknięciem wszystkich najważniejszych zakładów działających na terenie miasta.”

Ze wstępu do książki, prezydent Żor, Waldemar Socha

Wstęp wolny.


Nowy projekt edukacyjny: Kierunek Australia 

W towarzystwie dawnych podróżników wyruszamy na koniec świata, by zachwycić się australijską naturą pełną niezwykłych zabytków przyrody. Przyglądając się kulturze australijskich Aborygenów, odkrywamy wspólne korzenie ludzkości. Schodzimy na dno oceanu, by nacieszyć oczy kolorami Wielkiej Rafy Koralowej. 

Zapraszamy na lekcje muzealne i warsztaty.

Zapraszamy w listopadzie
23–24 listopada (sobota–niedziela)
III Muzealny Weekend z Kulturą Korei 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.