MUZEOinfo wrzesień 2023
Muzealny informator MUZEOinfo na wrzesień 2023
7 września (czwartek), godz. 17.30
Promocja książki prof. Ryszarda Kaczmarka „Żory 1922–1945. W odrodzonej Polsce i podczas II wojny Światowej”
Muzeum Miejskie w Żorach wydało właśnie kolejną pozycję z cyklu Ludzie i Kultury pt. Żory 1922–1945. W odrodzonej Polsce i podczas II wojny Światowej. Jej autorem jest profesor Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, uznawany za jednego najlepszych badaczy historii Górnego Śląska w XIX i XX wieku.
W czwartek 7 września w Muzeum Miejskim o godzinie 17.30 odbędzie się pierwsze spotkanie promocyjne tej książki. Pracownicy Muzeum, Tomasz Górecki i Jacek Struczyk, którzy brali udział w pracach redakcyjnych przy wydaniu tej publikacji, opowiedzą o ciekawostkach związanych z doborem fotografii, map i innych materiałów, które stały się materiałem ilustracyjnym do tekstu profesora Kaczmarka. Oczywiście zachęcą także do zapoznania się z treścią książki.
Sam autor, profesor Ryszard Kaczmarek spotka się z czytelnikami 19 października. Wtedy w Muzeum Miejskim odbędzie się spotkanie autorskie, na którym profesor Kaczmarek nie tylko omówi wydarzenia w Żorach w tamtym czasie, ale i odpowie na pytania czytelników, które przyjdą im na myśl w trakcie lektury. Książka bowiem już teraz znajduje się w sprzedaży, zarówno w Muzeum Miejskim, jak i w Księgarni Sowa.
Cena: 49 zł, w trakcie spotkania cena promocyjna 45 zł.
Zapraszamy!
10 września (niedziela), godz. 16.00
Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – Piętka chleba
Życie zaczyna w dzieży. Jest cichym bohaterem naszej codzienności. Jego dyskretna obecność koi, a chwile niedostatku szybko dają odczuć dojmujący brak. Odporny na nudę, chętny do podziału, skory do podróży. Nasz chleb codzienny a taki niezwyczajny.
Chleb i wszystkie czynności wokół jego wytwarzania i spożywania były istotnymi elementami naszej tożsamości. By dostrzec istotę chleba warto przyjrzeć się jego bogatej symbolice i dawnym funkcjom obrzędowym, które były z nim związane. Zachęcamy do refleksji nad miejscem chleba w dawnym i dzisiejszym świecie.
28 września (czwartek), godz. 12.30 i 17.30
Ławeczka Bimlera – odsłonięcie posągu, wykład nt. życia i twórczości Fritza Augusta Bimlera
Dedykowana Fritzowi Bimlerowi „Ławeczka”, to część większego projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. „Porozmawiajmy o tożsamości”. Postacią, która stanie się częścią wykonanej z brązu ławeczki będzie Fritz Bimler.
Fritz Bimler urodził się w Żorach, w 1890 r. Studiował w Królewskiej Akademii Bawarskiej – historię sztuki, malarstwo, rysunek i anatomię. Malował m.in. śląskie pejzaże przemysłowe, krajobrazy Beskidów i drewniane kościółki. Był mistrzem portretu. W 1958 r. wyjechał z Polski jako przesiedleniec. Zmarł 8 lat później w Monachium.
Lokalizacja Ławeczki Bimlera – stanie przy trakcie ul. Ks. Klimka jak nowej – jest nieprzypadkowa i stanowi komentarz do tematu namalowanej przez niego akwareli przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba (w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach). Rzeźba – odlew w brązie – powstaje w pracowni artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.
Projekt dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerami w projekcie są: Gmina Miejska Żory i Muzeum Miejskie w Żorach.
XIII Festiwal Fotografii Plener – #Kobiety fotografii
Yumiko Utsu (Japonia)
wystawa
od 1 września do 31 października 2023
29 września, 15.00 – Paweł Jaszczuk, oprowadzanie kuratorskie
ogród Muzeum Miejskiego, ul. Muzealna 1
Monika Cichoszewska
wystawa „Gniew Ziemi”
od 1 września do 30 września 2023
29 września, 16.00 – finisaż
Galeria Strefart, ul. Muzealna 1
Justyna Kociszewska
wykład „Płeć w fotografii”
15 września 17.30
Muzeum Miejskie, ul. Muzealna 1
Vanda Mesiariková (Słowacja)
wystawa „Deleted Land”
od 13 października do 31 listopada
wernisaż 13 października 17.30
Galeria Strefart, ul. Muzealna 1
Eva Bystrianská (Czechy)
wystawa „W poszukiwaniu wielkiego piękna”
od 13 października do 31 listopada
wernisaż 13 października 17.30
Galeria Strefart, ul. Muzealna 1