Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na wrzesień 2023

7 września (czwartek), godz. 17.30
Promocja książki prof. Ryszarda Kaczmarka „Żory 1922–1945. W odrodzonej Polsce i podczas II wojny Światowej” 

Muzeum Miejskie w Żorach wydało właśnie kolejną pozycję z cyklu Ludzie i Kultury pt. Żory 1922–1945. W odrodzonej Polsce i podczas II wojny Światowej. Jej autorem jest profesor Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, uznawany za jednego najlepszych badaczy historii Górnego Śląska w XIX i XX wieku.
W czwartek 7 września w Muzeum Miejskim o godzinie 17.30 odbędzie się pierwsze spotkanie promocyjne tej książki. Pracownicy Muzeum, Tomasz Górecki i Jacek Struczyk, którzy brali udział w pracach redakcyjnych przy wydaniu tej publikacji, opowiedzą o ciekawostkach związanych z doborem fotografii, map i innych materiałów, które stały się materiałem ilustracyjnym do tekstu profesora Kaczmarka. Oczywiście zachęcą także do zapoznania się z treścią książki.
Sam autor, profesor Ryszard Kaczmarek spotka się z czytelnikami 19 października. Wtedy w Muzeum Miejskim odbędzie się spotkanie autorskie, na którym profesor Kaczmarek nie tylko omówi wydarzenia w Żorach w tamtym czasie, ale i odpowie na pytania czytelników, które przyjdą im na myśl w trakcie lektury. Książka bowiem już teraz znajduje się w sprzedaży, zarówno w Muzeum Miejskim, jak i w Księgarni Sowa.

Cena: 49 zł, w trakcie spotkania cena promocyjna 45 zł.

Zapraszamy!


10 września (niedziela), godz. 16.00
Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – Piętka chleba

Życie zaczyna w dzieży. Jest cichym bohaterem naszej codzienności. Jego dyskretna obecność koi, a chwile niedostatku szybko dają odczuć dojmujący brak. Odporny na nudę, chętny do podziału, skory do podróży. Nasz chleb codzienny a taki niezwyczajny.
Chleb i wszystkie czynności wokół jego wytwarzania i spożywania były istotnymi elementami naszej tożsamości. By dostrzec istotę chleba warto przyjrzeć się jego bogatej symbolice i dawnym funkcjom obrzędowym, które były z nim związane. Zachęcamy do refleksji nad miejscem chleba w dawnym i dzisiejszym świecie.


28 września (czwartek), godz. 12.30 i 17.30

Ławeczka Bimlera – odsłonięcie posągu, wykład nt. życia i twórczości Fritza Augusta Bimlera

Dedykowana Fritzowi Bimlerowi „Ławeczka”, to część większego projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. „Porozmawiajmy o tożsamości”. Postacią, która stanie się częścią wykonanej z brązu ławeczki będzie Fritz Bimler. 

Fritz Bimler urodził się w Żorach, w 1890 r. Studiował w Królewskiej Akademii Bawarskiej  – historię sztuki, malarstwo, rysunek i anatomię. Malował m.in. śląskie pejzaże przemysłowe, krajobrazy Beskidów i drewniane kościółki. Był mistrzem portretu. W 1958 r. wyjechał z Polski jako przesiedleniec. Zmarł 8 lat później w Monachium.

Lokalizacja Ławeczki Bimlera – stanie przy trakcie ul. Ks. Klimka jak nowej – jest nieprzypadkowa i stanowi komentarz do tematu namalowanej przez niego akwareli przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba (w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach). Rzeźba – odlew w brązie – powstaje w pracowni artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.

Projekt dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerami w projekcie są: Gmina Miejska Żory i Muzeum Miejskie w Żorach.



XIII Festiwal Fotografii Plener – #Kobiety fotografii


Yumiko Utsu (Japonia)

wystawa
od 1 września do 31 października 2023
29 września, 15.00 – Paweł Jaszczuk, oprowadzanie kuratorskie
ogród Muzeum Miejskiego, ul. Muzealna 1


Monika Cichoszewska

wystawa „Gniew Ziemi”
od 1 września do 30 września 2023 
29 września, 16.00 – finisaż
Galeria Strefart, ul. Muzealna 1


Justyna Kociszewska

wykład „Płeć w fotografii”
15 września 17.30
Muzeum Miejskie, ul. Muzealna 1


Vanda Mesiariková (Słowacja)

wystawa „Deleted Land”
od 13 października do 31 listopada
wernisaż 13 października 17.30
Galeria Strefart, ul. Muzealna 1


Eva Bystrianská (Czechy)

wystawa „W poszukiwaniu wielkiego piękna”
od 13 października do 31 listopada
wernisaż 13 października 17.30
Galeria Strefart, ul. Muzealna 1 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.