Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na październik 2022

2 października (niedziela), godz. 16.00
„Weekend seniora z kulturą” 

Pierwszy weekend października to „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na spotkanie z artystką Ewą Rotter-Płóciennikową na jej wystawie retrospektywnej w Muzeum, 2 października w godzinach od 16 do 17.30. Zapraszamy Państwa serdecznie, pooglądamy sobie i porozmawiamy. To będzie udane niedzielne popołudnie.

Wstęp wolny.


8 października (sobota), godz. 12.00
Chmura marzeń
Warsztaty dla dorosłych

Zapraszamy na jedyną taką lekcję malowania chmur – pastelami i akwarelami. Stanowiska, przy których będziecie Państwo uczyć się malarstwa, wyposażone we wszystkie niezbędne materiały, zostaną przygotowane na dziedzińcu Muzeum, przy ładnej pogodzie, lub w Muzeum, przy niepogodzie. Część praktyczną poprzedzi krótka prezentacja, pt. „Obłoki w malarstwie” i wizyta na wystawie prac Ewy Rotter-Płóciennikowej, a tam chmury pierwsza klasa. Do zobaczenia.

Prowadzenie: Anna Flaga

Bilet wstępu: 10 zł. Zajęcia potrwają ok. 1,5 godz. Prosimy o rezerwację, nr tel. 32 43 43 714 wew. 201.


15 października (sobota), godz. 12.00
A na niebie baranki i wata cukrowa

Zajęcia dla dzieci 

Dzieci lubią malować chmury, na różowo na przykład. Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których będą mogły udoskonalić swój warsztat. Stanowiska, wyposażone we wszystkie niezbędne materiały, zostaną przygotowane na dziedzińcu Muzeum, gdy zaświeci słońce, lub w Muzeum. 

Prowadzenie: Anna Flaga

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godziny. Wstęp 10 zł, opiekunowie nie płacą. Prosimy o rezerwację, nr tel. 32 43 43 714 wew. 201.


22 października (sobota), godz. 10.30
Opowieści w cieniu baobabu. Jeż

Muzeum dla dzieci i rodziców

Jesień w pełni. Bociany dawno odleciały, jeże szukają spokojnych kryjówek na nadchodzącą zimową porę. Całkiem inne zmartwienia ma jeż afrykański. Bo czy łatwo przemierzać pustynię na wielbłądzim grzbiecie? I czy rzeczywiście nie musi obawiać się chłodu? Chcecie się dowiedzieć? Przyjdźcie i posłuchajcie. Jak zwykle zrobimy coś ładnego. Z kolcami :)

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godziny.

Wstęp 10 zł, opiekunowie nie płacą. 

Prosimy o rezerwację, nr tel. 32 43 43 714 wew. 201.


1 sierpnia – 13 listopada 
Ewa Rotter-Płóciennikowa. Malarstwo i rysunek
Wystawa

Retrospektywna wystawa artystki potrwa do 31 października. Maluje w technice suchej pasteli. W jej obrazach, pod chmurami w bielach, szarościach, ciepłych żółciach i pomarańczowych różach wędrujemy po łąkach, brzegiem jezior, plażą na skraju bezmiaru błękitu. Liryzm krajobrazów artystki umyka zapatrzonemu w nie miłośnikowi malarstwa, gdy przeniesie wzrok na rysunki – w katalogu wystawy określone mianem „luźnych zapisków”. Rysuje, gdy jest wzburzona, zagniewana, gdy coś ją zaboli. Te rysunki często ledwie widać, jakby się bały ujawnić – komentuje kuratorka dr Anna Flaga – charakterne, z pazurem, symboliczne, nostalgiczne, karykaturalne…

Bilet wstępu: 5 zł


16 września – 31 października
Konstancja Nowina Konopka SWEET HOME
Galeria StrefArt, ul. Muzealna 1/2
XII Festiwal Fotografii Plener #Przełom

Konstancja Nowina Konopka – absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, wykładowczyni Akademii Fotografii w Krakowie, sięga po różne gatunki fotografii, łącząc je ze sobą lub próbując pokazać, że na „granicy gatunku” jest najciekawiej. Sięga też po reportaż, zwłaszcza gdy czuje, że musi coś przepracować w sobie zazwyczaj z dwóch powodów „aby pamiętać” i „aby zapomnieć”. Pamięć i tożsamość to pojęcia, do których od wielu lat powraca w swoich pracach.

Wstęp wolny.


 16 września – 31 października
Janusz Musiał MEMORIA MMXXII
Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2

XII Festiwal Fotografii Plener #Przełom

Memoria MMXXII to projekt, którego autor podejmuje próbę zbadania wizualnej warstwy pamięci, tematyzuje w nim problematykę pamiętania, wspominania w kontekście pamięci osobistej, lokalnej i artystycznej, wykorzystując nowe media: fotografię, sztukę ruchomego obrazu, film, animację, dźwięk. Janusz Musiał jest fotografem, filmowcem, kulturoznawcą, doktorem nauk humanistycznych i doktorem habilitowanym sztuki w dziedzinie sztuk filmowych, nauczycielem akademickim, autorem ponad 300 wystaw, pokazów indywidualnych i zbiorowych w zakresie fotografii i sztuki mediów, w kraju i za granicą.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.