Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na wrzesień 2022

2 września (piątek), godz. 19.00
Tomasz Liboska ODWRÓT spotkanie z autorem
XII Festiwal Fotografii Plener #Przełom


7 września (środa), godz. 17.30
Ewa Rotter-Płóciennikowa. Malarstwo i rysunek. Retrospektywa
Otwarcie wystawy

Zapraszamy na wyjątkową wystawę i spotkanie z wyjątkową artystką. Ewa Rotter-Płóciennikowa urodziła się w Żorach, zna Żory jak mało kto i kocha je bardzo, co widać w Jej pracach plastycznych i tekstach. Chętnie opowiada historię, których słucha się z prawdziwą przyjemnością… To będzie wyjątkowa okazja, by spotkać się i porozmawiać, a w tle cudowne pejzaże, twarze zerkające na nas z rysunków, wschody i zachody... Miło nam będzie gościć Państwa.

Wstęp wolny.


16 września (piątek), godz. 17.00
Pokaz specjalny: Etiudy studentów Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

XII Festiwal Fotografii Plener #Przełom

Swoje prace zaprezentują: Jan Barszczewski LA REPASSEUSE 

(3 min), WRÓG (8 min); Julia Dziworska RAKIETERA (2 min), OKNA (3 min); Filip Dziworski RIKSZA (15 min); Karolina Monwid-Olechnowicz FLORA (10 min); Bartosz Toboła TEST (10 min).

Wstęp wolny. 


16 września (piątek), godz. 18.00
Janusz Musiał MEMORIA MMXXII wystawa multimedialna

XII Festiwal Fotografii Plener #Przełom

Memoria MMXXII to projekt, którego autor podejmuje próbę zbadania wizualnej warstwy ludzkiej pamięci, tematyzuje w nim problematykę pamiętania, wspominania i wizualizowania w kontekście pamięci osobistej, lokalnej i artystycznej, wykorzystując nowe media: fotografię, sztukę ruchomego obrazu, film, animację, sztukę dźwięku. Janusz Musiał jest fotografem, filmowcem, kulturoznawcą, doktorem nauk humanistycznych i doktorem habilitowanym sztuki w dziedzinie sztuk filmowych, nauczycielem akademickim, autorem ponad 300 wystaw, pokazów indywidualnych i zbiorowych w zakresie fotografii i sztuki mediów, w kraju i za granicą. 

Wstęp wolny.


16 września (piątek), godz. 19.00
Konstancja Nowina Konopka SWEET HOME otwarcie wystawy

XII Festiwal Fotografii Plener #Przełom

Konstancja Nowina Konopka – fotografka, artystka wizualna, absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, wykładowczyni Akademii Fotografii w Krakowie, Sięga po różne gatunki fotografii, łącząc je ze sobą lub próbując pokazać, że na „granicy gatunku” jest najciekawiej. Autorka książki „1001 złych uczynków”. Sięga też po reportaż, zwłaszcza gdy czuje, że musi coś przepracować w sobie zazwyczaj z dwóch powodów „aby pamiętać” i „aby zapomnieć”. Pamięć i tożsamość to pojęcie, do których od wielu lat powraca w swoich pracach. 

Wstęp wolny. 


16 września (piątek), godz. 20.00
Agnieszka Sejud, Karolina Wojtas: KWAS ISSUE 3 AMOK prezentacja wydawnictwa

XII Festiwal Fotografii Plener #Przełom

Agnieszka Sejud – artystka wizualna, absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii UŚ w Opawie. Posługuje się fotografią, cyfrowym i analogowym kolażem, tworzy książki i ziny, video i instalacje, by eksplorować składniki swojej tożsamości. Deformuje i dekonstruuje obrazy, miesza fikcję z rzeczywistością. Swoje prace prezentowała m.in. w Nowym Jorku, Paryżu i Odessie. Karolina Wojtas jest fotografką, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy, czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Jej wystawy bywają zasypane brokatem, wypełnione balonami – można poczuć się w dzieckiem, pobawić się.

Wstęp wolny. 


17 września (sobota), godz. 16.30
Święto Ogniowe – 320 lat tradycji

Europejskie Dni Dziedzictwa

Dawniej Pożary były dawniej częstym nieszczęściem nawiedzającym miasta, kataklizmem nieomal. Po pożarze 1702 roku, w którym zginął burmistrz Żor, ludność miasta złożyła ślubowanie, iż każdego roku, w rocznicę tego nieszczęścia, odbywać się będzie w Żorach uroczysta procesja.

Zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu, na którym poznamy historię żorskich pożarów i genezę niezwykłego miejskiego wydarzenia, jakim jest coroczne Święto Ogniowe, wyraz niezłomności mieszkańców wobec bezwzględności niszczycielskiego żywiołu. Przyjrzymy się, jak ślubowanie złożone 320 lat temu, kształtuje i wpływa na ciągłość tradycji międzypokoleniowej mieszkańców miasta, którzy zdając sobie sprawę z wartości tak troskliwie pielęgnowanego dziedzictwa, podjęli kroki, by wpisać Święto Ogniowe na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dowiemy się na czym polegają te starania i jakie mogą przynieść korzyści. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci „Budujemy miasto”. Prowadzenie: Tomasz Górecki.


24 września (sobota), godz. 10.30
W cieniu Baobabu. Lwia przyjaźń

Muzeum dla dzieci i rodziców

Co takiego ma w sobie lew, że widzimy w nim króla wszystkich zwierząt? Przyjrzymy się jego zwyczajom i cechom, które sprawiają, że bijąca od niego dostojność czyni go wyjątkowym i godnym naśladowania także przez ludzi. Posłuchamy pewnej historii, która rozjaśni nieco to tajemnicze oblicze wielkiego kota. W części warsztatowej królować będzie grzywa :) Zapraszamy dzieci z opiekunami.

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godziny. 

Wstęp 10 zł, opiekunowie nie płacą. 

Prosimy o rezerwację, nr tel. 32 43 43 714 wew. 201.


1 sierpnia – 31 października 
Ewa Rotter-Płóciennikowa. Malarstwo i rysunek. Retrospektywa

Wystawa czasowa

Ewa Rotter-Płóciennikowa maluje w technice suchej pasteli. Fascynuje ją światło – w jej sztuce wyznacznik wszystkiego, co dzieje się w pejzażu. W jej obrazach, pod chmurami w bielach, szarościach, ciepłych żółciach i pomarańczowych różach wędrujemy po łąkach, brzegiem jezior, plażą na skraju bezmiaru błękitu – zapuszczając się tu i ówdzie w symboliczny świat zwierząt, alegorie i anegdoty zaklęte w postaciach ptaszyn złowrogich, wron i kawek – pisze o dziele autorki kuratorka wystawy. Pejzaże – traktowani przez artystkę z czułością bohaterowie liryczni jej prac – opowiadają ludzkie historie, chciałoby się dopisać – proste, ale niekoniecznie takimi są w istocie. Liryzm krajobrazów artystki umyka zapatrzonemu w nie miłośnikowi malarstwa, gdy przeniesie wzrok na rysunki – w katalogu wystawy określone mianem „luźnych zapisków”. – Rysuje, gdy jest wzburzona, zagniewana, gdy coś ją zaboli – czytamy w jednym z artykułów w Tygodniku Regionalnym „Nowiny”. – Te rysunki często ledwie widać, jakby się bały ujawnić – komentuje kuratorka – charakterne, z pazurem, symboliczne, nostalgiczne, karykaturalne…

Kuratorka wystawy: dr Anna Flaga

Bilet wstępu: 5 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.