Przewiń do:

Wyjątkowa okazja, aby spotkać się na wystawie z jej kuratorem i posłuchać opowieści niecodziennych, o jej tajemnicach i ciekawych elementach, ale również o kontekście, w jaki została włożona. Jednym słowem: Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy.

Wystawa Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy jest elementem stałej oferty wystawienniczej Muzeum Miejskiego w Żorach. Razem z Polskim poznawaniem świata stanowią całość koncepcyjną. W myśl tezy, że bez świadomości własnej tożsamości nie ma mowy o zrozumieniu świata otaczającego, zwłaszcza w kontekście kultur pozaeuropejskich, wystawa Nasza tożsamość jest idealnym dopełnieniem poznania.

Nasza tożsamość została opracowana z myślą o lokalnej społeczności, ale jej charakter ma znamiona uniwersalności. Dotyka aktualnego tematu, a współczesne zjawiska postmoderny potwierdzają słuszność prowadzenia dialogu na ten temat. Zarówno brak świadomości własnej tożsamości, ale również jej wypaczone rozumienie, skutkują poważnymi zakłóceniami w komunikacji społecznej. Wystawa pokazuje, że przyglądamy się sobie, swojej historii, przyglądamy się innym, aby zrozumieć sens i dać odpowiedź na pytanie: „Kim jestem?”. Wystawa jest więc zarówno efektem badań naukowych, jak i pretekstem do ich kontynuacji.

Wyzwaniem i problemem wystawienniczym było przełożenie czysto abstrakcyjnych rozważań na język przedmiotów przy zachowaniu maksimum czytelności i jakości przekazu.

Należało pokazać złożoność problemu w taki sposób, aby wystawa nie była czytana jak gotowa odpowiedź.

Ekspozycja została potraktowana jako źródło działań projektowych komentujących jej zawartość. Spełniony został w ten sposób muzealny postulat, wynikający z idealistycznego naukowego podejścia: „Wystawa nie powinna być tylko oglądana. Powinna być przestrzenią do rozmowy”.

Wystawa stała się: próbą pokazania tożsamości mieszkańców Żor, ale nie tylko, inspiracją w poszukiwaniach źródeł tożsamości dla odbiorców, ścieżką poznania, wejścia w rejony, których na co dzień dotykamy w sposób mniej lub bardziej świadomy, sentymentalnym powrotem do przeszłości, ale również epicentrum twórczej wymiany myśli, sposobem na kwerendę informacji oraz pozyskanie nowych obiektów do zbiorów.

Wystawa stała się drogą, podczas której eksponaty pełnią funkcję znaków rozpoznawczych. Rozpoznanie przedmiotów i miejsc ma nam przypomnieć skąd jesteśmy, a więc kim jesteśmy.

Wystawa Nasza tożsamość mówi o tożsamości miejsca i ludzi, ale próbuje również uchwycić aspekt tożsamości w sensie historycznym i społecznym. Ekspozycja wędruje w czasie, pokazując najciekawsze wątki życia codziennego związane z kolejnymi pokoleniami. Narracja jest prowadzona z punktu widzenia współczesności – tu i teraz stanowi punkt wyjścia rozważań. Każde pokolenie reprezentowane jest przez wybrane pomieszczenie, charakterystyczne dla okresu historycznego.

 

Wystawa została nagrodzona w Konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2017”.

 

To tylko jeden z pomysłów realizowanych w ramach programu „Muzealna misja patriotyczna. Kurs na Niepodległość”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.