Przewiń do:

Jak twierdzą Brytyjczycy, sztuka jest dobrem należącym do wszystkich ludzi, którzy mogą podziwiać jej piękno, niezależnie od różnic kulturowych czy społecznych.

Takie podejście stało się podstawą decyzji House of Common, czyli izby deputowanych Królestwa Anglii, która przeznaczyła w roku 1824 pokaźną wówczas kwotę 60 tysięcy funtów na zakup 38 obrazów od bankiera Johna Juliusa Angersteina. Stały się one podstawą publicznej pinakoteki, która miała być dostępna dla wszystkich mieszkańców Królestwa. W myśl założycieli, muzeum było nie tylko świątynią sztuk, ale przede wszystkim miejscem publicznej edukacji oraz źródłem moralnego bogactwa. Do dzisiaj przechowywane w National Gallery obrazy są własnością narodu i pomimo kuszących wizji korzyści finansowych płynących z turystyki, do muzeum obowiązuje tak zwany wolny wstęp. Korzystając z tego przywileju zajrzymy do budynku przy Trafalgar Square, aby zerknąć na kolekcję 2,3 tys. dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego.

Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach
Wstęp: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.