Przewiń do:

Cykl wykładów pt. Polskie postrzeganie Nowej Zelandii 20 października 2016 r., godz. 18.00

prowadzący dr Dariusz Zdziech

Pahiatua – to niewielka miejscowość, położona ponad 100 km na północ od stolicy Nowej Zelandii Wellington. 1 listopada 1944 r., na jej obrzeżach powstała „Mała Polska” – obóz, w którym schronienie znalazło 733 polskich dzieci oraz 105 osób z personelu opiekuńczego.

Ich tragiczna historia rozpoczęła się 10 lutego 1940 r., kiedy to rozpoczęły się zsyłki Polaków na Sybir. Po dwóch latach tym którzy przeżyli, udało ewakuować się z Armią Andersa do Iranu. Tam w Isfahanie powstało ponad dwadzieścia zakładów (sierocińców) dla dzieci z Polski.

Z Iranu zostały rozesłane w świat do brytyjskich kolonii w Afryce, ale też do Indii, Meksyku i Nowej Zelandii. Szczegółowo o losach tej ostatniej grupy będzie można usłyszeć podczas trzeciego spotkania na temat „Polskiego postrzegania Nowej Zelandii”

Płatne 1 zł

 

Organizatorzy:

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Muzeum Miejskie w Żorach

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.