Przewiń do:

Justyna Kociszewska: Płeć w fotografii – wykład.

Płeć przyniosła sztuce tyle inspiracji, co i kłopotów. Kobiety przez lata były jednymi z głównych bohaterek dzieł sztuki, jednocześnie pokazywały je nam głównie męskie spojrzenia. Obecnie w ramach równościowego myślenia chciałoby się nie uwzględniać płci autorki_a w myśleniu o ich dziełach, trudno jednocześnie nie dostrzec różnic między ikonicznymi portretami kobiet Steve’a McCurry’ego a Dorothei Lange, Helmuta Newtona a Alice Springs. Świat kobiety i świat mężczyzny to często zupełnie inne światy, a fotografia świetnie odzwierciedla dynamikę ich współistnienia, czasem konkurencji i wykluczenia, a czasem kreatywnej współpracy w obalaniu granic i podziałów.

Zestawienia fotografii będą punktem wyjścia do zadania pytań o to, czym jest tzw. żeńskie spojrzenie, jak przedstawiana była kobieta w fotografii, jak fotografia kobiet, a co nie raz umykało w opowieściach o ciele, seksualności i tożsamości w twórczości mężczyzn. Czy historia fotografii ma płeć i jaka ona jest? Porozmawiamy o pracach m.in. prace Pierre’a Moliniera, Claude Cahun, Helmuta Newtona i Alice Springs, Nan Goldin, Umiko Utzu i Ugo Woatziego a także oddamy głos kobietom działającym w polskiej fotografii i ich spojrzeniu na tę branżę.

Uwaga. Niektóre obrazy prezentowane podczas wykładu będą zawierać nagość. Wykład skierowany jest do osób powyżej 18. roku życia.


Justyna Kociszewska — promotorka i menadżerka kultury specjalizująca się w medium fotografii i filmu. Od 2013 roku związana z Fotofestiwalem - Międzynarodowym Festiwalem Fotografii w Łodzi, gdzie zajmuje się komunikacją, jest członkinią rady programowej i programerką programu filmowego. Współpracowała w zakresie promocji i/lub organizacji wydarzeń z Leica Gallery Warszawa, U-jazdowski, Fundacją Archeologia Fotografii, EC1 Łódź - Miasto Kultury i wieloma miejskimi ośrodkami kultury, a w zakresie ogólnopolskiego i międzynarodowego PR-u z niezależnymi fotografami: Kacprem Kowalskim, Magdaleną i Maksymilianem Rigamontimi, Jackiem Fotą, Pawłem Jaszczukiem i Jakubem Śliwą. Swoje teksty i wywiady publikowała m.in w magazynie Kino, Ekrany i Digital Camera Polska.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.