Program muzealny dla szkół średnich obejmuje:
1. cykl debat oksfordzkich,
2. lekcje tematyczne na zamówienie,
3. indywidualne zajęcia dokształcające dla uczniów.

MUZEALNA EDUKACJA PROJEKTOWA
System projektowy stanowi bazę muzealnych działań edukacyjnych.
Projekt kulturoznawczo-edukacyjny rozumiany jest jako cykl lekcji, spotkań, zajęć, warsztatów i pokazów, którego celem jest  stworzenie oferty zapewniającej pełne spektrum wiadomości z zakresu tematu.
Projekty dotyczą zarówno problematyki związanej z historią i kulturą miasta i regionu, jak również kultur pozaeuropejskich w rozumieniu zagadnień z zakresu problematyki geograficznej, historycznej i kulturowej.

CYKL DEBAT OKSFORDZKICH
W planach edukacyjnych uwzględniono ofertę dla uczniów szkół średnich przygotowujących się do studiów wyższych. Ma ona na celu podniesienie ich kompetencji w zakresie prowadzenia dyskursu, argumentacji i retoryki. Tematyka debat dotyczy aktualnych problemów społeczno-kulturowych. W każdej debacie uczestniczyć będą zespoły reprezentujące dwie szkoły. Celem do osiągnięcia będzie pokonanie przeciwnika na argumenty i elokwencję wypowiedzi. Do udziału w debacie zapraszani będą również eksperci – naukowcy, dziennikarze i specjaliści w wybranej dziedzinie.
Debata oksfordzka to rodzaj debaty, która ma dokładnie ustalony przebieg. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą.. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. O tym, po której stronie mają się opowiedzieć dowiadują się tuż przed rozpoczęciem debaty. Debacie przewodniczy Marszałek, który prowadzi dyskusję i czuwa nad przestrzeganiem zasad. Ma do pomocy Sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. W debacie oksfordzkiej zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie Mówców strony przeciwnej i wszelkie inne niekulturalne zachowania.
DEBATA W PRZYGOTOWANIU. WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI

LEKCJE TEMATYCZNE NA ZAMÓWIENIE
Mając na uwadze charakter pracy dydaktycznej w szkołach średnich, traktujemy ofertę edukacji muzealnej jako uzupełnienie materiału szkolnego. Staramy się jednak, aby przygotowywane przez nas zajęcia miały charakter studialny z rozszerzonym kontekstem interdyscyplinarnym.
Nauczyciel ma możliwość dostosowania tematyki zajęć do realizowanego programu. Wymogiem jest jedynie spełnienie warunku, aby zamawiany temat mieścił się w charakterze naukowym placówki. Tak więc realizując zajęcia z nauk humanistycznych, może zamówić zajęcia poszerzające wiedzę w wybranym przez niego zakresie, np. z historii sztuki starożytnego Egiptu, z etnografii/historii związanej z Beniowskim i Madagaskarem lub z geografii kulturowej Azji.

Zamówienie na zajęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem w celu zapewnienia właściwego prowadzącego, tj. osoby z dedykowanym wykształceniem.

INDYWIDUALNE ZAJĘCIA DOKSZTAŁCAJĄCE DLA UCZNIÓW
Popołudniowe spotkania dyskusyjne w ramach cyklu „Eksperyment”. Celem spotkań będzie starcie się poglądów starszych i młodych w rozmowie na wybrany temat. Tematy uwzględniać będą aktualną problematykę medialno-społeczną, jak również zainteresowania odbiorców. Celem jest wymiana poglądów, rozwój wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, opanowanie trudnej sztuki dyskusji.