Przewiń do:

miejsce: Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2 termin: 22.10.2016 – 17.12.2016

koordynatorka projektu: Anita Czerner-Lebedew

organizator: Muzeum Miejskie w Żorach

Świat biegnie coraz szybciej i trudno jest się zatrzymać, zadumać na chwilę nad życiem i jego pięknem. ODCHODZĄCY ŚWIAT AFRYKI to projekt etnologiczny, realizowany w nowej siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach.

To projekt, który pozwala na chwilę spokoju i nostalgii. Dzięki przepięknym fotografiom sprzed 40 lat, wykonanym podczas Studenckiej Ekspedycji Etnologicznej AFRYKA 76-77 uczestnik przenosi się do dalekiego afrykańskiego świata. Odległego i w czasie i przestrzeni, ale bliskiego sercu dzięki fotografiom ludzi: mały chłopczyk-handlarz sprzedający obnośnie smażoną rybę, dziewczyna z plemienia Kirdi, matka z dzieckiem, mężczyźni pijący piwo z jednej tykwy. Sceny znane z wielu osad ludzkich, tutaj nabierają dodatkowego znaczenia. Świat koczowniczych Fulbejów z okolic Kukawy, to dziś teren działania organizacji terrorystycznej Boko Haram. Jeziora Czad dawniej pełne ryb, obecnie znajduje się w fazie zaniku. Tradycyjna tkanina prawie całkowicie została wyparta przez odzież fabryczną. T-shirty zdominowały świat afrykańskiej mody. Mimo wielu głębokich zmian w życiu codziennym, niektóre aspekty życia tradycyjnego przetrwały. Przykładami mogą być plecionkarstwo i garncarstwo, ze względu na ich użytkowy charakter. Prezentowane na wystawie sceny z targu pokazują typowy sposób noszenia na plecach małych dzieci, do którego odwołuje się aktualna moda na noszenie dzieci w chustach.

Ale nie tylko fotografie lokalnych mieszkańców zadziwiają. Archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie udostępniło wspaniały zbiór zdjęć dokumentujących ekspedycję i jej uczestników. Od pierwszych fotografii w czasie rejsu do Afryki na pokładzie M/S SIEMIATYCZE, poprzez pierwsze obozowiska na Saharze, przygotowanie kolacji w Sylwestra 1976 roku, badania terenowe wśród Dogonów w Mali, czy w drodze na otwarte wody Jeziora Czad.

Wystawę fotograficzną uzupełniają eksponaty przywiezione zarówno przez SEE AFRYKA 76-77, jak również pozyskane dzięki badaniom etnograficznym prowadzonym na tym terenie przez Muzeum Miejskie w Żorach. Dopełnieniem wystawy czasowej jest bogata oferta spotkań z nauką i ze sztuką, warsztatów i lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Kulminacją projektu będzie spotkanie „Studencka Ekspedycja Etnograficzna AFRYKA 76-77 - 40 lat później” połączone z konferencją naukową pt. „Etnolog i jego teren”. Spotkamy się z uczestnikami tej przełomowej wyprawy, która dała początek polskiej szkole etnograficznej afrykanistyki.

 

POBIERZ INFORMACJE O IMPREZACH TOWARZYSZĄCYCH

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.