Przewiń do:

Szanowni Rodzice, oto informacje, co będzie się działo w Muzeum w lipcu i sierpniu 2018.

2–31 lipca, godz. 9:00, 12:00
Wakacje w Muzeum: Czy leci z nami pilot? Kierunek: Japonia

Kolejne wakacje – gorąco, nuda, bezczynność. Ile można? Czas na twórcze wyzwanie, wyprawę w nieznane i przygodę. Wszystko to znaleźć można w programie akcji: Czy leci z nami pilot? Tym razem wybieramy się do dalekiej Japonii, na wyspę Hokkaido. Czas na spotkanie w wiosce ajnuskiej, na sprawdzenie jak ludzie tam żyją, co robią, jak pracują i jak świętują.
Akcja toczyć się będzie w jednej z wiosek, na tle eksponatów przywiezionych z dalekiego Biratori, pod okiem Bronisława Piłsudskiego i z towarzyszeniem opowieści Misia. W planie słuchanie, mówienie, zgadywanie, wymyślanie, szukanie i tworzenie. Jednym słowem ciekawe zajęcia z warsztatami.
Zajęcia dla grup zorganizowanych. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Czas trwania wyprawy: 1,5 godziny.
Koszt wyprawy: 5,00 zł od uczestnika.


3 lipca (wtorek), godz. 10:00
Muzeum na luzie: Tulimamy w Muzeum, czyli macierzyńska wyprawa do Japonii

Po raz drugi zapraszamy wszystkie Tulimamy na spotkanie ze światem w przestrzeni muzealnej. To dobry sposób, aby miło spędzić czas w towarzystwie dzieci i innych mam, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o odległych i tajemniczych kulturach. Motywem przewodnim spotkania pozostaje oczywiście macierzyństwo i jego konsekwencje kulturowe. Tym razem wyprawimy się do dalekiej Japonii, na wyspę Hokkaido, do małej miejscowości Biratori, którą zamieszkują Ajnowie. Dlaczego o nich chcemy mówić? Z dwóch powodów: ponieważ to wśród nich prowadził badania naukowe Bronisław Piłsudski oraz uważamy, że to dobry sposób, aby zaakcentować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Historyczne rozważania etnologiczne przedstawimy w kontekście współczesnej praktyki dnia codziennego. Będzie więc intrygująco, zaskakująco i ciekawie.
Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Marietta Kalinowska-Bujak,
Muzeum Miejskie w Żorach
Wstęp: 1 zł.


13 lipca (piątek), godz. 17:00
Czy leci z nami pilot? Kierunek: Japonia – wersja „de luxe”

To idealna propozycja dla tych wszystkich, którzy wolą podróżować w gronie nieco bardziej kameralnym. W wersji bez ścisku, ruszymy w kierunku Japonii na spotkanie małej ajnuskiej społeczności. Wyspa Hokkaido będzie naszym celem. Zajrzymy przez okno do ajnuskiego domu, by posłuchać, o czym opowiada kobieta z tajemniczym tatuażem. Tajemnic będzie wiele i wszystkie postaramy się rozwikłać. Sporo przed nami roboty. Klimat na Hokkaido umiarkowany, ale my będziemy się uczyć i bawić bez umiaru. 
Zajęcia dla dzieci indywidualnych.
Czas trwania wyprawy: 1,5 godziny.
Koszt wyprawy: 1 zł od uczestnika.


18 sierpnia (sobota), godz. 16:00
Akademia Muzeonika: Hyde Park Corner. Krzycz Śpiewaj. Mów, co myślisz

W Akademii kontynuujemy rozważania niepodległościowe. Traktując wolność jak przywilej, postaramy się skorzystać z wszystkich tego stanu rzeczy zalet. Na warsztat weźmiemy słowo – zarówno to pisane, jak i mówione. To ono będzie dla nas sposobem na wyrażenie uczuć i myśli krążących wokół niepodległości. A ponieważ wolność nie znosi zamknięcia, ze słowem wyjdziemy poza mury Muzeum. Muzealny Hyde Park Corner stanie się miejscem wolnej, niczym nie skrępowanej wypowiedzi. Dlaczego nie? Zapraszamy dzieci i rodziców na kreatywne warsztaty słowa inspirowanego eksponatami muzealnymi. Jednego można być pewnym – nie będą to warsztaty ciche.
Wstęp: 1 zł.


25 sierpnia (sobota), godz. 16:00
Akcja plastyczna dla dzieci: Wolność biało-czerwona

Warsztaty kreatywne, w których dzieci będą wykonywać wspólne dzieło plastyczne, korzystając z własnych doświadczeń w tematyce „wolności”. Cała zabawa odbywać się będzie w barwach bieli i czerwieni. W związku z tym, że dzieci będą malowały farbami akrylowymi, prosimy o właściwy strój.
Prowadzenie: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach.
Bilet rodzinny: 5 zł.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.