Przewiń do:

Wystawa okolicznościowa z okazji 750-lecia miasta.

Wystawa pokazuje najważniejsze momenty w dziejach Żor, które zadecydowały o losach miasta i jego charakterze. Jest to m.in. przekształcenie żorskiej wioski w miasto, średniowieczne oblężenia, działalność żorskich cechów, pożary i epidemie, a także historia ostatnich stu lat: Powstania śląskie, zniszczenia Żor w czasie II wojny światowej, odbudowa miasta. Osobny fragment wystawy poświęcony jest historii poprzednich jubileuszy w 1972 i 1997 roku.

Na wystawie zobaczyć można, oprócz obiektów z Muzeum w Żorach, także eksponaty związane z historią miasta wypożyczone z Muzeum w Rybniku i Wodzisławiu, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach i Urzędu Miasta Żory.

Wystawa została otwarta  24 lutego 2022 roku  w 750 rocznicę wystawienia dokumentu o założeniu miasta przez księcia Opola i Raciborza – Władysława I. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2022 r.

Z wystawą połączone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.