Przewiń do:

Nowy wspólny projekt Kulturopracowni i Muzeum Miejskiego w Żorach

Oczami wyobraźni zobaczmy wielobarwną historię Stefanie Zweig, a w niej trzy światy: górnośląskie miasteczka Leobschütz i Sohrau, dziś Głubczyce i Żory, gdzie spędziła dzieciństwo; kenijską farmę Ol Joro Orok, jej drugi dom po ucieczce w 1938 roku z nazistowskich Niemiec – podobnie jak wiele innych żydowskich rodzin, również rodzina Zweigów była prześladowana i musiała uciekać, i wreszcie Frankfurt nad Menem, do którego Stefanie wraz z najbliższą rodziną wraca po zawirowaniach wojennych. 

W tej nieoczywistej wirtualnej podróży pójdźmy tropem Stefanie Zweig, autorki powieści „Nigdzie w Afryce” tłumaczonej na wiele języków i jako adaptacja filmowa nagrodzonej Oscarem w 2003 r. Spod  jej pióra wyszła również niezwykła czterotomowa saga rodzinna: „Dom przy alei Rothschildów”, „Dzieci z alei Rothschildów”, „Powrót na aleję Rothschildów” i „Nowy Początek przy alei Rothschildów”. Jej powieści dotykają spraw uniwersalnych – zmiany postaw życiowych, rozczarowań i lęku. W każdej powieści jej autorstwa wybrzmiewa głęboki humanizm, który porusza serce.

Kim była Stefanie Zweig i gdzie była jej ojczyzna? Jakie wydarzenia, miejsca, osoby wpłynęły na jej wielobarwną tożsamość i twórczość? Jakie wartości były jej wewnętrznym kompasem w drodze życia z Górnego Śląska przez Kenię aż po powojenne Niemcy, do Bornheim, dzielnicy Frankfurtu nad Menem, gdzie żyła i tworzyła literacko? 

Wirtualna wystawa poświęcona tym zagadnieniom będzie oparta na materiałach uzyskanych z Niemieckiej Biblioteki Narodowej we Frankfurcie, fragmentach książek Stefanie Zweig, jej artykułach prasowych wywiadach przez nią udzielonych (które będą prezentowane w krótkich podcastach) oraz na tekstach kuratorskich. Prezentować będzie zdjęcia rodzinne z Sohrau/Żory, Leobschütz/Głubczyce, z farmy w Kenii oraz z Frankfurtu, fotografie zeszytów szkolnych Stefanie oraz jej rysunków, wierszy i książek. 

Doświadczenia Stefanie zrodziły w niej otwartość i zrozumienie dla odmienności oraz poszanowanie człowieka niezależnie od kultury, języka czy religii. Dziś takim świadkom historii jak Stefanie Zweig warto oddać głos i posłuchać, tak by stali się inspiracją dla kolejnych pokoleń – zwłaszcza dziewcząt i kobiet.

Opowiemy historię ciągle żywą i inspirującą, wpływającą na wszystkich, którzy się z nią zetknęli. Kolejne pokolenia z różnych zakątków świata mogą czerpać z niej wiedzę, pożytek i kształtować swoją postawę szacunku i otwartości wobec drugiego człowieka niezależnie od kultury, języka czy religii.

Projekt Stefanie Zweig Story został objęty honorowym patronatem Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu.


Dotacjodawcy:

Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej 

Partnerzy:

Niemiecka Biblioteka Narodowa / Deutsche Nationalbibliothek, Frankfurt
Niemiecki Instytut Spraw Polskich / Deutsches Polen-Institut in Darmstadt
Tygodnik żydowski / Jüdische Allgemeine Zeitung, Berlin
Dziennik niemiecki / Neue Frankfurter Presse, Frankfurt
Fundacja Różnorodności i Równości Kontrasty, Gliwice

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.