Przewiń do:

W ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2022

Dawniej pożary były dawniej częstym nieszczęściem nawiedzającym miasta, kataklizmem nieomal. Po pożarze 1702 r., w którym zginął burmistrz Żor, ludność miasta złożyła ślubowanie, iż każdego roku, w rocznicę tego nieszczęścia, odbywać się będzie w Żorach uroczysta procesja.

Zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu, na którym poznamy historię żorskich pożarów i genezę niezwykłego miejskiego wydarzenia, jakim jest coroczne Święto Ogniowe, wyraz niezłomności mieszkańców wobec bezwzględności niszczycielskiego żywiołu. Przyjrzymy się, jak ślubowanie złożone 320 lat temu, kształtuje i wpływa na ciągłość tradycji międzypokoleniowej mieszkańców miasta, którzy zdając sobie sprawę z wartości tak troskliwie pielęgnowanego dziedzictwa, podjęli kroki, by wpisać Święto Ogniowe na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dowiemy się, na czym polegają te starania i jakie mogą przynieść korzyści. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci „Budujemy miasto”.

Prowadzenie: Tomasz Górecki.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.