Wakacje w muzeum – Lato ’22. Pocztówka z wakacji
6 lipca, godz. 11.00
1. Odkrywamy karty pocztowe. Skąd się wzięła kartka pocztowa? Jak ten „nibylist” zmienił pracę listonosza? Kto wymyślił nazwę ‘pocztówka’ i jakie były inne konkurencyjne nazwy? Karta pocztowa doczekała się wielu wersji: widokówka, składanka, kartka okolicznościowa, a nawet muzyczna pocztówka dźwiękowa…
Historia karty pocztowej / prawidłowe adresowanie /zabawy słowotwórcze
20 lipca, godz. 11.00
2. Pozdrowienia z Żor. Ile lat ma poczta? Jak wyglądały dawne Żorskie pocztówki? Gdzie w naszym mieście znajdował się urząd pocztowy? Jak zmieniła się praca urzędnika pocztowego? Dlaczego znaczki przyklejamy z prawej strony? Co to jest klaser i jak dzięki znaczkom można poznawać świat?
Redakcja prostych pozdrowień/ praca listonosza/ kolekcjonerstwo/ projekt znaczka pocztowego
27 lipca, godz. 11.00
3. Pozdrowienia z Chartumu. Postać Kazika Nowaka, który na rowerze przejechał Afrykę wzdłuż i wszerz, jest niesamowita i nadal wzbudza ogromny podziw. Po niestudzonym podróżniku pozostało mnóstwo korespondencji, którą słał z trasy swojej podróży. Dzięki niej odkryjemy Afrykę oglądaną oczami pełnymi zachwytu.
Dawne podróżowanie/ przyroda i kultury Afryki/ jak opisać nieznane
3 sierpnia, godz. 11.00
4. Pozdrowienia z Fudżi. Z japońskich kartek pocztowych wyczytać można miłość do przyrody. Pełne są one pięknej roślinności, zwierząt i góry Fudżi. A może by tak pocztówka w kształcie wachlarza? Koniecznie przy filiżance japońskiej herbaty.
Japońska kultura/ przykłady azjatyckiego pisma/ tradycja parzenia herbaty
10 sierpnia, godz. 11.00
5. Pozdrowienia z Machu Picchu. Pomożemy peruwiańskiemu archeologowi w wysłaniu kartki pocztowej ze „słonecznego miasta”. Pomożemy też w pracy przy opisywaniu i katalogowaniu znalezionych naczyń. Dużo pracy, ale rozległe pola kukurydzy nie pozwolą zaznać głodu.
Praca archeologa/ pismo supełkowe Inków/ język keczua/współczesne zastosowanie kukurydzy
17 sierpnia, godz. 11.00
6. Pozdrowienia z Uluru. Czy można zrobić kartkę wyłącznie przy użyciu kropeczek i kreseczek? (i nie jest to wcale informacja zaszyfrowana alfabetem morse’a). Odkryjemy relaksującą funkcję sztuki, tym razem w wydaniu dawnych mieszkańców Australii. Dobry pomysł na wypadek, gdyby udało się nam wywołać deszcz…
Tradycyjne kultury i sztuka mieszkańców Australii/ australijska przyroda/ intuicyjne instrumenty muzyczne
Zajęcia trwają ok. 1,5 godziny
Wstęp 10 zł (opiekunowie nie płacą)
Prosimy o rezerwację telefoniczną, nr tel. 32 43 43 714 (wew. 201)