Przewiń do:

6 lipca, godz. 11.00

1.       Odkrywamy karty pocztowe. Skąd się wzięła kartka pocztowa? Jak ten „nibylist” zmienił pracę listonosza? Kto wymyślił nazwę ‘pocztówka’ i jakie były inne konkurencyjne nazwy? Karta pocztowa doczekała się wielu wersji: widokówka, składanka, kartka okolicznościowa, a nawet muzyczna pocztówka dźwiękowa…

Historia karty pocztowej / prawidłowe adresowanie /zabawy słowotwórcze

 

20 lipca, godz. 11.00

2.       Pozdrowienia z Żor. Ile lat ma poczta? Jak wyglądały dawne Żorskie pocztówki? Gdzie w naszym mieście znajdował się urząd pocztowy? Jak zmieniła się praca urzędnika pocztowego? Dlaczego znaczki przyklejamy z prawej strony? Co to jest klaser i jak dzięki znaczkom można poznawać świat?

Redakcja prostych pozdrowień/  praca listonosza/ kolekcjonerstwo/ projekt znaczka pocztowego

 

27 lipca, godz. 11.00

3.       Pozdrowienia z Chartumu. Postać Kazika Nowaka, który na rowerze przejechał Afrykę wzdłuż i wszerz, jest niesamowita i nadal wzbudza ogromny podziw. Po niestudzonym podróżniku pozostało mnóstwo korespondencji, którą słał z trasy swojej podróży. Dzięki niej odkryjemy Afrykę oglądaną oczami pełnymi zachwytu.

Dawne podróżowanie/ przyroda i kultury Afryki/ jak opisać nieznane

 

3 sierpnia, godz. 11.00

 4.       Pozdrowienia z Fudżi. Z japońskich kartek pocztowych wyczytać można miłość do przyrody. Pełne są one pięknej roślinności, zwierząt i góry Fudżi. A może by tak pocztówka w kształcie wachlarza? Koniecznie przy filiżance japońskiej herbaty.

Japońska kultura/ przykłady azjatyckiego pisma/ tradycja parzenia herbaty

 

10 sierpnia, godz. 11.00

 5.       Pozdrowienia z Machu Picchu. Pomożemy peruwiańskiemu archeologowi w wysłaniu kartki pocztowej ze „słonecznego miasta”. Pomożemy też w pracy przy opisywaniu i katalogowaniu znalezionych naczyń. Dużo pracy, ale rozległe pola kukurydzy nie pozwolą zaznać głodu.

Praca archeologa/ pismo supełkowe Inków/ język keczua/współczesne zastosowanie kukurydzy


17 sierpnia, godz. 11.00

 6.       Pozdrowienia z Uluru. Czy można zrobić kartkę wyłącznie przy użyciu kropeczek i  kreseczek? (i nie jest to wcale informacja zaszyfrowana alfabetem morse’a). Odkryjemy relaksującą funkcję sztuki, tym razem w wydaniu dawnych mieszkańców Australii. Dobry pomysł na wypadek, gdyby udało się nam wywołać deszcz…

Tradycyjne kultury i sztuka mieszkańców Australii/ australijska przyroda/ intuicyjne instrumenty muzyczne

 

Zajęcia trwają ok. 1,5 godziny

Wstęp 10 zł (opiekunowie nie płacą)

Prosimy o rezerwację telefoniczną, nr tel. 32 43 43 714 (wew. 201)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.