Przewiń do:

Zapraszamy na spotkanie w Prowincjonalnym Ogrodzie Sztuk poświęcone twórczości Jana Lebensteina

Powściągliwy, trudny w obyciu, nieufny, mało wylewny, ale i ciepły, przyjazny dla wybranych.

Urodzony w 1930 roku jako dziewięcioletni chłopak wychowany w rodzinie patriotycznej przeżywa wojnę. Wchłania na dużą skalę ludzkie zachowania: bohaterstwo, odwagę, ofiarny patriotyzm i przeciwstawne – donosicielstwo, tropicielstwo Żydów.

Malował to co otrzymał od życia. Wolny i nieposkromiony poszukiwał swojej odrębności w malarstwie.

Sztuka stała się dla niego jedyną drogą wolności.

[...]

Nie poddał się nazistom, nie poddał się Sowietom, peerelowskiemu socrealizmowi, nie dał skomercjalizować się marszandom. Po otrzymaniu nagrody w Paryżu jego obrazy sprzedawały się za bajońskie sumy. Jeden z amerykańskich marszandów zaoferował mu setki tysięcy dolarów za cykl figur osiowych, malowanych specjalnie dla amerykańskich banków. Janek zrezygnował z marszanda i zaczął malować zwierzęta. Taki był...

[…]

(Joanna Żomojdo: Wujek Janek. Wspomnienie rodzinne, W-wa 2001 s. 296, w: Jan Lebenstein i krytyka. Eseje, recenzje, wspomnienia, wybór i oprac. Andrzej Wat i Danuta Wróblewska).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.