Przewiń do:

Zapraszamy na wykład pt. " Książę Władysław jakiego nie znamy", 20 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00

„Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” – to przysłowie niewątpliwie wiążemy z postacią króla Polski Kazimierza Wielkiego (zm. 1370 r.). Tymczasem na Śląsku, a dokładniej mówiąc – późniejszym Górnym Śląsku – żył w XIII wieku władca, któremu bez wahania możemy przypisać, podobnie jak w przypadku ostatniego Piasta na tronie średniowiecznej Polski, przydomek „wielki”. I chociaż historiografia wielkim Władysława I (1225 – 1281) nie uczyniła, to jednak zasłynął jako „ojciec miast górnośląskich”, najpoważniejszy w II połowie XIII w. kandydat do tronu polskiego i pierwszy, który miał zamiar restytuować Koronę Polską w oparciu o kult św. Stanisława. O Władysławie, jaki nie został jeszcze w pełni przez nas odkryty, jego czasach i rządach oraz zmieniającym się obliczu Śląska warto rozmawiać!

Wykład poprowadzi Wojciech Dominiak

Koszt wykładu:1 zł


 

 

dr Wojciech Dominiak – ur. w 1978 r. w Kluczborku, prudniczanin z wyboru. Historyk, ekonomista, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii średniowiecza. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu średniowiecza, historii księstwa opolskiego oraz historii pogranicza polsko – czeskiego. W latach 2002 – 2012 pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, od 2013 roku – dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. Organizator wielu konferencji naukowych, animator kultury, odznaczony m.in. Wyróżnieniem i Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów Kultury. W 2013 roku otrzymał „Wieżę Woka” dla „Człowieka roku 2013” w plebiscycie czytelników „Tygodnika Prudnickiego”. Interesuje się m.in. historią pogranicza polsko – czeskiego, poezją, kulturą czeską, hokejem.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.