Przewiń do:

Zapraszamy na wykład pt. " Stosunki wyznaniowe w Żorach w latach 1945-1989", 23 marca 2017 r. o godz. 18.00

Wykład poświęcony zostanie stosunkom wyznaniowym w Żorach w okresie PRL-u. Przedstawione zostaną działania władz komunistycznych wobec Kościoła katolickiego oraz innych wyznań oraz zmagania ich przedstawicieli z różnymi utrudnieniami stwarzanymi przez te władze. Omówiony zostanie również między innymi problem budownictwa sakralnego.

Wykład poprowadzi dr Mateusz Sobeczko

Koszt 1 zł


 

 

dr Mateusz Sobeczko - urodzony w Rydułtowach, historyk i archiwista. Od 2012 roku jest pracownikiem Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach. Pracownik naukowy w Zakładzie Historii Najnowszej po 1945 roku Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Organizator licznych konferencji i innych wydarzeń naukowych. Autor kilkunastu publikacji naukowych, w tym m.in. monografii Miejsce dekanatu pszowskiego w diecezji katowickiej w latach 1924-2004. Katowice 2012 oraz współautorem książki „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia rybnicka. Katowice-Rydułtowy 2016. Jego zainteresowania badawcze skupiają się w kręgu historii Kościoła katolickiego, historii Śląska i okresu PRL-u. Zajmuje się stosunkami państwo-Kościół w czasie PRL-u. Prowadzi badania nad historią turystyki. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.