Przewiń do:

Zapraszamy na wykład pt. " Żory- państwo, miasto, wspólnota chrześcijańska w okresie wczesnonowożytnym. W świetle nieznanych, zapomnianych, niechcianych", 6 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00

Żory, jedno z wielu górnośląskich miast, w epokę nowożytną wkroczyło, doświadczając losu silnie wpisanego w dzieje ziem śląskich. Od księstwa raciborskiego w czasach ostatnich Przemyślidów oraz Piastów droga wiodła do księstwa raciborskiego (wraz z opolskim) w ramach polityki Korony Czeskiej pod rządami nowej dynastii habsburskiej. Od rządów dziedzicznych po zalążek społeczeństwa stanowego - sejmiki księstw oraz Sejm (ogólno-) Śląski. W tych ramach przyszło egzystować miastu. Żory od własności prywatnej stały się miastem, które stało się podmiotem władzy a  nie przedmiotem. Państwo żorskie, choć niewielkie, znalazło się w rękach Rady Miejskiej. Związane z trym czasem wielkie zaburzenia w życiu duchowym zachodniego chrześcijaństwa również udzieliły się temu miastu. Choć w dość łagodnej formie (jak wiele miast np. Krapkowice czy Prudnik)  przyjęły prod reformacyjne, które po zgoła 60 latach dość szybko ustąpiły pola katolickiej odnowie.  Wojna trzydziestoletnia, jak i inne procesy następnych dekad były elementem składowym życia miasta. I tylko rytm życia i śmierci, jak i tragiczne pożogi odmierzały pomyślne i niepomyślne lata miasta.  Pojedyncze mieszczańskie wizerunki zachowane w kościele św. Filipa i Jakuba świadczą o aspiracjach, jak i funkcjonowaniu w ramach ówczesnego  późnobarokowego   świata  górnośląskich miast końca XVII oraz początków XVIII w.

wykład poprowadzi Dyrektor Muzeum w Rybniku - Bogdan Kloch

Koszt 1 zł


 

 

Bogdan Kloch (u. 1969 r. w Rybniku) - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, muzealnik i dyrektor Muzeum w Rybniku. Specjalizuje się w badaniach nad dziejami struktur kościelnych na Śląsku w średniowieczu. Prowadzi także badania z zakresu historii Górnego Śląska w średniowieczu oraz czasach nowożytnych. Autor około 50 prac i artykułów naukowych.   

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.