Przewiń do:

Nasze Muzeum zostało wyróżnione za zaangażowanie w działania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Na zaproszenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa, podsumowującej 25. edycję EDD. Działaniom prowadzonym w ramach EDD w tym roku przyświecało hasło: "Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu". Ich celem było uwydatnienie walorów historycznych i estetycznych krajobrazu małych miast, miasteczek i wsi, będącego zapleczem historii i tradycji kolejnych pokoleń.

Uroczystość miała miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu – historycznej stolicy Górnego Śląska. Gospodarzami spotkania byli prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski i dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, prof. Małgorzata Rozbicka. Nasze Muzeum reprezentowali: dyrektor, dr Lucjan Buchalik i Tomasz Górecki – koordynujący działania Muzeum w ramach EDD. Ośrodkom, które w tym roku, w sposób szczególny wyróżniły się na tle działań w ramach EDD, wręczono wyróżnienia, również Muzeum Miejskiemu w Żorach.

Europejskie Dni Dziedzictwa ustanowione zostały w 1991 r. z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Celem działań podejmowanych w ramach EDD jest ochrona i promocja zabytków. Tylko w 2017. działania na rzecz EDD objęły 2300 wydarzeń, w które zaangażowanych było 240 tys. osób. Przyszłoroczna ich edycja przebiegać będzie pod hasłem: "Niepodległa dla wszystkich".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.