Przewiń do:

Willa została wybudowana na początku XX wieku, kilka lat przed I wojną  światową. Data umieszczona na kartuszu na jednej ze ścian – 1908, sugeruje, że została ona oddana do użytku w tym roku, może to być też jednak data rozpoczęcia budowy.

W ówczesnych Żorach był to jeden z najbardziej okazałych budynków w mieście, wybudowany został w stylu eklektycznym. Jego pierwszym właścicielem był Ferdynand Haering, z zawodu weterynarz, który przez wiele lat pełnił także funkcję wiceburmistrza Żor. Oprócz Haeringa i jego rodziny, mieszkała tu także familia Panofskich, ówcześni właściciele położonej w pobliżu Huty „Paweł”.

W dwudziestoleciu międzywojennym obiekt miał kilku właścicieli. Najpierw przez kilka lat Bracka Kasa Chorych zorganizowała to pensjonat dla swoich podopiecznych, pod koniec lat trzydziestych willa była ponownie wykorzystywana jako zwykły budynek mieszkalny. 

W czasie okupacji budynek został przejęty przez niemiecką administrację miasta. Między innymi swoje mieszkanie miał tutaj Anton Jaschke, okupacyjny burmistrz miasta.

Po II wojnie, willa była jednym z niewielu budynków w centrum niezniszczonych w czasie działań wojennych w 1945 roku. Dlatego kwaterowano tam ludzi niezbędnych wg magistratu dla życia miasta. W następnych latach, po formalnym przejęciu posesji przez Skarb Państwa, willa była budynkiem komunalnym, gdzie żyły rodziny zakwaterowane tam w wyniku decyzji magistratu.

W 2008 r, Gmina Żory zaproponowała KSSE S.A. nabycie budynku. Analiza stanu nieruchomości wykazała, że w części zabytkowej konieczna jest gruntowna inwestycja, włącznie z pogłębianiem piwnic, wymianą wszystkich stropów oraz dachu. W efekcie ogłoszonego przez KSSE konkursu architektonicznego dotyczącego koncepcji modernizacji oraz potencjalnej rozbudowy obiektu, do Strefy napłynęło kilkanaście propozycji sposobów przywrócenia świetności Willi. Między innymi znalazła się tam – finalnie zwycięska –propozycja firmy AiR Jurkowscy, która w znakomity sposób łączy część zabytkową z nowoczesną. Dzięki temu, wraz z rozpoczęciem prac na obiekcie zabytkowym KSSE S.A. równocześnie złożyła Gminie Żory oraz Muzeum Miejskiemu propozycję sfinansowania oraz przeprowadzenia inwestycji dotyczącej budowy nowej części, w oparciu o beton architektoniczny i wykorzystania jej na cele całkowicie nowych wystaw Muzeum Miejskiego.

Po remoncie generalnym i rozbudowie obiektu, od początku 2014 roku, mieści się tu zatem Muzeum Miejskie w Żorach.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.