Przewiń do:
Cena: 40.00 zł

Drugie wydanie książki z badań nad historią miasta” zostało poszerzone i uzupełnione, tak by w jak największym zakresie przypomnieć i ocalić od zapomnienia działania społeczności żydowskiej, która miała ogromny wpływ na kształtowanie historii i architektury naszego miasta.

 

Jan Delowicz

"Gmina Wyznania Mojżeszowego w Żorach 15111940. Z badań nad historią miasta."

Wydawnictwo : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory

Książka stanowi 13 pozycję z cyklu wydawniczego „Pamiętam Żory”

Wydanie drugie, poprawione i uzupełnione.
Format: 16 x 23 cm , Stron: 271 , Rok wyd. 2018
Waga: 0,68 kg
Oprawa : twarda
W treści fotografie.

Wydanie pierwsze ukazało się w 2002 roku. W promocji pierwszego wydania uczestniczył między innymi ówczesny ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss. Minęło już blisko 80 lat od kiedy społeczność żydowska nie zamieszkuje w Żorach. Niewiele osób może obecnie opowiedzieć o życiu tej grupy. Obraz żyjących niegdyś w naszym mieście Żydów zaciera się w pamięci starszego pokolenia, a duża część nowych pokoleń Polaków ma nikłą świadomość o wielowiekowej obecności Żydów w Żorach i ich okolicy. 


Książka zawiera wiele ciekawych informacji o historii miasta oraz archiwalnych zdjęć i materiałów. Powstała dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Żory, w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Opracowanie i wydanie książki pod tytułem Gmina wyznania mojżeszowego w Żorach 1511–1940. Z badań nad historią miasta w ramach cyklu wydawniczego Pamiętam Żory”.

Książka opisuje takie zagadnienia jak: 
Historia gminy żydowskiej w Żorach.
Synagoga, kirkut i szkoła w Żorach.
Opisy mieszkańców i ich codziennego życia.
Struktura zawodowa społeczności żydowskiej, rola w życiu społecznym i samorządzie.
Sylwetki żorskich Żydów sprzed czasów II wojny światowej.
Noty biograficzne rodzin.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.