Przewiń do:

Film dokumentujący odsłonięcie rzeźby "Ławeczki Bimlera" to niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce 28 września 2023 roku na placu Klimka w Żorach. To nie tylko hołd dla artystycznego dziedzictwa, ale także chwila integracji społeczności lokalnej i promocji kultury.

Rzeźba, wykonana z brązu, jest dziełem cenionego artysty rzeźbiarza, Tomasza Wenklara z Tychów. Jest to niezwykła i wyjątkowa rzeźba poświęcona pamięci żorskiego malarza, Fritza Augusta Bimlera. Umieszczona przy ul. Klimka, rzeźba nawiązuje do jednej z akwareli namalowanych przez samego Bimlera, przedstawiającej kościół św. Filipa i Jakuba, obecnie będący częścią kolekcji Muzeum Miejskiego w Żorach.

Film dokumentuje nie tylko samo odsłonięcie rzeźby, ale także liczne działania promocyjne towarzyszące projektowi "Ławeczka Bimlera. Porozmawiajmy o tożsamości". Te obejmują wystawę obrazów artystów żorskich pod tytułem "Fritz August Bimler i Johanna Maria Schymalla-Globisch w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach", wykład o artyście "Fritz August Bimler w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach", rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Bimlerze oraz zajęcia plastyczne z udziałem młodzieży szkolnej.

Projekt "Ławeczka Bimlera. Porozmawiajmy o tożsamości" został dofinansowany ze środków Budżetu Państwa w ramach Programu Własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, noszącego nazwę "Rzeźba w Przestrzeni Publicznej dla Niepodległej – 2023". 

To wydarzenie nie tylko uczciło dorobek artystyczny Fritza Augusta Bimlera, ale także zintegrowało społeczność lokalną i promowało sztukę rzeźbiarską jako istotny element dziedzictwa kulturowego miasta Żory.
#EWARUBINSTEIN w Żorach, Festiwal Fotografii Plener

Fotograficzna jesień w Żorach 2023

Festiwal Fotografii Plener  #Kobietyfotografii

Spotkanie z EWĄ RUBINSTEIN, wybitną artystką, wielką damą fotografii światowej, córką Artura Rubinsteina.

16 października 2023, godz. 17.30, Muzeum Ognia.
Film zrealizowany na potrzeby prezentacji muzeum w trakcie wręczenia nagród w konkursie Europejska Nagroda Muzealna EMYA. W 2020 roku w Muzeum Miejskie w Żorach znalazło się w finale jako jedno z pięciu muzeów w Polsce.


Przedstawiamy Państwu film wykonany przez Zbyszka Szenderę opowiadający w skrócie o muzealnej ekspozycji stałej "Polskie poznawanie świata"

 

Realizacja zdjęć lotniczych - Wojciech Bęczarski

 

29 stycznia uroczyście otwarto pierwszą wystawę stałą w Muzeum Miejskim w Żorach. Celem wystawy „Polskie poznawanie świata” jest zaprezentowanie zarówno historycznego wkładu Polaków w rozwój nauk, jak i współczesnych badań prowadzonych w różnych miejscach świata. W konstrukcji wystawy uwzględniono badania etnograficzne, antropologiczne, archeologiczne oraz badania nauk pokrewnych.

autor: tuZory.pl TV

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.