Przewiń do:

„Przyjaciel Muzeum” to nagroda honorowa przyznawana corocznie osobom prywatnym i instytucjom, które w roku minionym w sposób wyjątkowy zapisały się w historii Muzeum Miejskiego w Żorach.

Do roku 2013 nagroda miała formę statuetki, której głównym elementem była rzeźba z brązu nawiązująca do tradycji odlewniczych stosowanych na terytorium Afryki Zachodniej od XIV wieku.

Każdy egzemplarz został wykonany współcześnie przez artystów-rzemieślników  afrykańskich. Każda nagroda była inna i niepowtarzalna, tak jak niepowtarzalni i wyjątkowi są Przyjaciele Muzeum.

Statuetki przedstawiały muzyków grających na tradycyjnych instrumentach muzycznych, towarzyszących opowieściom griotów afrykańskich. Ci zaś opowiadają historie królestw i ludów Afryki Zachodniej, podobnie jak Przyjaciele, którzy „opowiadają” historię naszego Muzeum.

Uhonorowane zostały w ten sposób najważniejsze instytucje miejskie, osoby ze świata polityki, kultury, mediów i biznesu, a przede wszystkim osoby, dzięki którym Muzeum powstało i które bezinteresownie przekazują do niego własne zbiory i kolekcje.


 

 

NOWY PRZYJACIEL MUZEUM – MUZEON

Otwarcie nowej siedziby, stało się pretekstem do zmian. W ten sposób, w historii Muzeum pojawił się MUZEON, czyli nowa nagroda. Pomysł na nazwę zrodził się w głowie Katarzyny Podymy, wizualną formę opracowała Anna Flaga.

Nowi Przyjaciele otrzymali więc w roku 2015 MUZEONY jako wyraz naszej wdzięczności i głębokiego szacunku.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.