Lekcje i warsztaty 2024 dla uczniów klas V-VIII
OFERTA na rok 2024 dla uczniów klas V-VII szkoły podstawowej
Zajęcia w Muzeum Miejskim w Żorach ul. Muzealna 1/2
Zajęcia dla uczniów prowadzone w Muzeum Miejskim w Żorach realizowane są w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Podstawowego. Uczestnicy zajęć oprócz wiedzy z zakresy historii regionu i miasta Żory zdobywają wiedzę również o kontynentach. Zajęcia w dużej mierze są oparte o wystawy stałe i czasowe prezentowane w naszym muzeum.
Wszystkie zajęcia trwają około dwóch godziny dydaktycznych (tj. 1,5 h)
Poniedziałki od godz. 10.00
Czwartki od godz. 12.00
Wtorki, środy, piątki od godz. 9.00
Cykl: HISTORIA ŻOR W PIGUŁCE
Zajęcia dotyczące miasta Żory.
Tematy lekcji muzealnych:
1. „Żory znane i nieznane”
Na zajęciach dzieci poznają historię Żor od czasów średniowiecznych – od założenia miasta. Omówione zostają najważniejsze zabytki miasta oraz miejsca związane z historią i kulturą. Zajęcia mają formę zabawową poprzez zagadki, gry i quizy.
2. „Łakoma burmistrzanka”
Fakt historyczny czy powieść zmyślona? To pytanie zostanie wyjaśnione na zajęciach, podczas których czytamy legendę o „Łakomej burmistrzance” omawiając ją pod kontem faktów i mitów historycznych. Dodatkowo omówione zostaje Święto ogniowe, zwyczaje z nim związane i okoliczności jego powstania.
3. „Spacer po mieście”
Na zajęciach uczestnicy udają na spacer po mieście w okolicach rynku, gdzie z przewodnikiem poznają wiele ciekawostek dotyczących Żor.
Cykl: POZNAJ ŚWIAT
Zajęcia dotyczące wystawy stałej „Polskie poznawanie Świata” przybliżają do wiedzy o ludach, faunie i florze czterech kontynentów.
WYPRAWA DO AFRYKI
Tematy lekcji muzealnych:
1. „Ludność afrykańska” – lekcja muzealna
Dzieci poznają podstawowe informacje dotyczące życia codziennego plemion zamieszkujących Afrykę t.j. Pigmeje, Masajowie, Tuaregowie, ich życie codzienne i zwyczaje, ale także dowiedzą się jak wygląda codzienność mieszkańców Afryki Zachodniej oraz jak bawią się ich rówieśnicy. Na zakończenie dzieci wykonają pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć.
2. „Dziki Świat roślin i zwierząt” – lekcja muzealna
Dzieci poznają faunę i florę Afryki. Dowiedzą się jak wygląda dżungla, sawanna i pustynia, oraz dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkują poszczególne te tereny. Na zakończenie dzieci wykonają pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć.
Tematy warsztatów muzealnych:
1. „Maska afrykańska” - warsztaty
Dzieci poznają znaczenie słowa maska. Dowiedzą się jak wygląda i do czego służy ta afrykańska oraz jakie ma znaczenie dla plemion zamieszkujących Czarny Ląd.
WYPRAWA DO AMERYKI POŁUDNIOWEJ
Tematy lekcji muzealnych:
1. „Przyjaciele z Peru”
Dzieci na zajęciach poznają ludność zamieszkującą góry Peru, ich stroje narodowe oraz zwyczaje życia codziennego. Dowiedzą się jak wygląda fauna i flora tamtego regionu. Na zakończenie dzieci wykonają pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć.
Tematy warsztatów muzealnych:
1 „Po prostu lama”
Na warsztatach dzieci dowiedzą się jakie znaczenie ma lama dla Peruwiańczyków i do czego służy, jak odróżnić lamę od alpaki i do czego wykorzystywane jest futro lamy.
W części warsztatowej wykonają lamę z technika tkacką.
WYPRAWA DO AZJI
Tematy warsztatów muzealnych:
1. „Koreańska kaligrafia”
Dzieci poznają historię pisma i jego rodzaje, spróbują własnych sił w sztuce kaligrafii, a także dowiedzą się kilka ciekawostek dotyczących mieszkańców Korei Południowej.
Zajęcia mają charakter warsztatowy, podczas którego uczestnicy uczą się kaligrafii.
2. „Warsztaty metodą kumihimo”
Dzieci dowiedzą się czym jest kumihimo, czyli pradawna japońska sztuka wyplatania jedwabnych taśm i sznurów. Zajęcia są w formie warsztatowej, podczas której uczestnicy nauczą się samodzielnie wyplatać bransoletkę ze sznurka metodą kumihimo.
Tematy lekcji muzealnych:
1. „Na dalekiej północy”
Czy na dalekiej północy można spotkać mamuta? Czy renifery zaprzęgają tylko sanie Mikołaja? Na zajęciach dzieci poznają faunę i florę północnych terenów Buriacji i Jakucji (Rosja), dowiedzą się jak żyją na co dzień mieszkańcy zimowej krainy oraz zobaczą na wystawie eksponaty związane z tematyką zajęć. Na zakończenie dzieci wykonają pracę plastyczną związaną z tematem zajęć.
WYPRAWA DO AUSTRALII I OCEANII
Tematy lekcji muzealnych:
1. „Australijska sztuka kropkowana”
Dzieci dowiedzą się kim byli rdzenni mieszkańcy Australii – Aborygeni, w co wierzyli i czym na co dzień się zajmowali. Dowiedzą się jak wygląda australijska sztuka malowania kropkowego, a także sami wykonają własną pracę plastyczną metodą kropkową.
Na wystawie zobaczą eksponaty z Australii i Oceanii.
Cykl: NASZE RZECZY
Zajęcia dotyczące historii dawnych rzemiosł oparte o formę recyklingu wykorzystywanego w części warsztatowej zajęć.
Tematy lekcji muzealnych:
1. „Nowa para butów” - szewc
Dzieci dowiedzą się jak wyglądała dawniej praca szewca, zobaczą dawny przenośny warsztat szewski oraz jakie buty noszą różne plemiona w poszczególnych krajach i z czego są zrobione.
2. „Koszula bliska ciału”- tkactwo
Dzieci dowiedzą się z czego powstaje nić oraz jak wygląda warsztat tkacki. Zobaczą przykłady ubiorów w rożnych plemionach na świecie prezentowane na wystawie w naszym muzeum. W części warsztatowej spróbują własnych sił w tkaniu.
3. „Czapki z głów”
Dzieci poznają historię nakryć głowy, jego rodzaje i znaczenie. Dowiedzą się czym zdobiono kapelusze i z czego są zrobione. Na wystawie muzealne będą miały okazję poznać nakrycia głowy w rożnych regionach świata.
Cykl: KOBIET POZNAWANIA ŚWIATA
Cykl lekcji muzealnych przybliżających postacie podróżniczek, które kierowane pasją poznawania ruszyły w podróż. Zajęcia, na których poznamy realia XIX-wiecznych podróży, zajrzymy do kufra ówczesnego podróżnika, by sprawdzić jego zawartość. Zobaczymy, jakie środki transportu cieszyły się największą popularnością. Sprawdzimy, jak do podróży przygotowywały się kobiety i przede wszystkim, co powodowało, że decydowały się opuszczać zacisze ogniska domowego.
1. WYPRAWA PIERWSZA z Mary Kingley do Afryki Zachodniej
W XIX wieku kobieta samotnie opuszczająca dom budziła powszechne oburzenie. Nic dziwnego, że Mary Kingsley nie było łatwo zrealizować swoje marzenie o podróży na Czarny Ląd. A jednak dzięki ogromnej determinacji i odwadze udało jej się dwukrotnie prowadzić badania w Afryce. Wspięła się na szczyt Kamerun, nauczyła wiosłować, pokonała krokodyla, stanęła oko w oko z jaguarem i kanibalami. Jej miłość do Afryki wpłynęła znacząco na europejskie postrzeganie tego kontynentu.
2. WYPRAWA DRUGA z Marią Czaplicką na Syberię
Dama przewodzi uczonym, nieustraszona badaczka, Kobieta z Oksfordu na Syberii – to nagłówki pierwszych stron gazet z 1914 roku mówiące o zasługach polskiej pionierki antropologii. Maria Czaplicka przez rok przemierzała i badała nieznane obszary Syberii. W imię nauki znosiła wszelkie przeciwności losu powtarzając jak refren: To nic. Nie narzekam.
3. WYPRAWA TRZECIA z Michaliną Issakową do Ameryki Południowej
Nieustraszona Polka, która samotnie wybrała się do brazylijskiej dżungli. Kierowana entomologiczną pasją uważała tropiki za raj pełen nieodkrytych i nieopisanych gatunków owadów. Nie zniechęcały jej niebezpieczne trujące rośliny, grzechotniki i napady rabusiów. Wykazywała się wytrwałością w obserwacji i zbieraniu oryginalnych okazów. Stworzona przez nią kolekcja entomologiczna liczyła ponad 15 tysięcy owadów.
4. WYPRAWA CZWARTA z Daisy Bates do Australii
Daisy Bates przybyła do Australii z Irlandii. Wiele lat żyła i dokumentowała kulturę i zwyczaje aborygenów australijskich. Jedyna kobieta dopuszczona do uczestnictwa w sekretnych rytuałach. Nazywano ją honorowym terminem kabbarli, co w miejscowym języku oznaczało babcię, przodka cieszącego się szacunkiem i zaufaniem.
Inne cykle zajęć:
Tematy okolicznościowe:
Warsztaty muzealne
„Zwyczaje bożonarodzeniowe” oraz „Tradycje wielkanocne”
to zajęcia w formie warsztatowej odbywające się w okresie przedświątecznym i krótko po nim. Podczas zajęć dzieci poznają dawne zwyczaje i tradycje w Polsce i na świecie związane z okolicznym świętem.
(Szczegóły konkretnych tematów dostępne w dziale edukacji muzeum miejskiego).
„Praca muzealnika”
Dzieci poznają czym jest muzeum, jaką instytucja muzeum spełnia rolę i jak wygląda praca muzealnika. Będą miały okazję zobaczyć magazyn muzealny oraz sposoby przechowywanych w nim eksponatów.
Lekcje i warsztaty do wystaw czasowych.
(Szczegóły konkretnych tematów dostępne w dziale edukacji muzeum miejskiego).
NASZE PROJEKTY
Dookoła świata z…
Cykl zajęć przybliżających postacie podróżniczek, które kierowane pasją poznania ruszyły w podróż. Były odważne, uparte, miały wyobraźnię i ogromną ciekawość świata. Z każdej opresji znajdywały wyjście. Nawet w najbardziej beznadziejnej sytuacji potrafiły dojrzeć jej pozytywną stronę. Mogą być doskonałym wzorem dla każdego marzyciela – dużego i małego.
Tematy lekcji muzealnych:
1. „Podroż z Nelly”
Nelly Bly, młoda dziennika, która złożyła się, że pokona rekord ustanowiony przez Willego Foga – okrąży świata w mniej niż 80 dni. Co Nelly napotka na swojej drodze i czy uda jej się wygrać zakład? Wspólnie będziemy śledzić jej przygody i pomagać w wychodzeniu z opresji.
Na zajęciach dzieci poznają czym są różnice kulturowe i zaznajomią się z następującymi pojęciami: kierunki świata, dziennikarstwo a fikcja literacka, kontynenty i oceany.
2. Rejs z Krysią
Krystyna Chojnowska-Listkiewicz była pierwszą kobietą, której udało się samotnie opłynąć świat. Z jakimi przeciwnościami musiała się zmagać, by zasłużyć na miano pierwszej damy oceanów? Co najbardziej doskwierało jej w czasie rejsu, a co zapadło w pamięć? Czas podnieść kotwię i się przekonać.
Na zajęciach dzieci zaznajomią się z planowaniem trasy na mapie, przyrządami służącymi do nawigacji, podstawowymi pojęciami dotyczącymi żeglugi takimi jak węzeł, ster, burta, reja, maszt.
3. W drogę z Idą
Zawsze jest dobry czas, żeby spełniać swoje marzenia. Wystarczy odrobina odwagi i szczypta szaleństwa. Odwagi nie brakowało Idzie Pfeiffer, kiedy nie mówiąc nic nikomu wyruszyła w daleką podróż. Była w Brazylii, Islandii, na Madagaskarze. Samotne podróżowanie tak jej się spodobało, że okrążyła świat dwukrotnie!
Na zajęciach dzieci poznają pojęcie globtroter, przyjrzą się jak wyglądało podróżowanie dawniej a jak wygląda dziś (środki transportu, stroje, listy polecające).
Zasady uczestnictwa z zajęciach:
1. Zabieranie ze sobą obuwia zmiennego dla dzieci (w okresie zimowym)
2. Podanie maksymalnej ilości uczestników.
3. Telefoniczne potwierdzanie swojego udziału w zajęciach
Cennik zajęć:
Opłata za lekcje muzealne wynosi 12 zł na jedno dziecko.
Opłata za warsztaty muzealne wynosi 15 zł na jedno dziecko.
Spacer po mieście z przewodnikiem 15 zł
Opiekunowie bezpłatnie.