Przewiń do:

OFERTA na rok 2024 DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Zajęcia w Muzeum Miejskim w Żorach ul. Muzealna 1/2
Zajęcia dla przedszkolaków prowadzone w Muzeum Miejskim w Żorach realizowane są w oparciu o nową Podstawę Programowej Programową Wychowania Przedszkolnego. Uczestnicy zajęć oprócz wiedzy z zakresy historii regionu i miasta Żory zdobywają wiedzę również o kontynentach. Zajęcia w dużej mierze są oparte o wystawy stałe i czasowe prezentowane w naszym muzeum.

Wszystkie zajęcia trwają około dwóch godzin dydaktycznych (tj. 1,5 h)
Poniedziałki od godz. 10.00 
Czwartki od godz. 12.00
Wtorki, środy, piątki od godz. 9.00


Cykl: HISTORIA ŻOR W PIGUŁCE

Zajęcia dotyczące miasta Żory. 


Tematy lekcji muzealnych: 


1. „Żory znane i nieznane”
Na zajęciach dzieci poznają historię Żor, od czasów średniowiecznych, omówione zostają najważniejsze zabytki miasta oraz miejsca związane z historia i kulturą. Zajęcia mają formę zabawową poprzez zagadki i quizy.


2. „Łakoma burmistrzanka”
Fakt historyczny czy powieść zmyślona? To pytanie zostanie wyjaśnione na zajęciach, podczas których czytamy legendę o „Łakomej burmistrzance” omawiając ją pod kontem faktów i mitów historycznych. Dodatkowo omówione zostaje Święto ogniowe, zwyczaje z nim związane i okoliczności jego powstania.


3. „Spacer po mieście”
Na zajęciach uczestnicy udają na spacer po mieście w okolicach rynku, gdzie z przewodnikiem poznają wiele ciekawostek dotyczących Żor. 


Cykl: POZNAJ ŚWIAT

Zajęcia dotyczące wystawy stałej „Polskie poznawanie Świata” przybliżają do wiedzy o ludach, faunie i florze czterech kontynentów. 


WYPRAWA DO AFRYKI 


Tematy lekcji muzealnych:

1. „Ludność afrykańska” – lekcja muzealna
Dzieci poznają podstawowe informacje dotyczące życia codziennego plemion zamieszkujących Afrykę t.j. Pigmeje, Masajowie, Tuaregowie, ich życie codzienne i zwyczaje, ale także dowiedzą się jak wygląda codzienność mieszkańców Afryki Zachodniej oraz jak bawią się ich rówieśnicy. Na zakończenie wykonają pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć.


2. „Dziki Świat roślin i zwierząt” – lekcja muzealna
Dzieci poznają faunę i florę Afryki. Dowiedzą się jak wygląda dżungla, sawanna i pustynia, oraz dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkują poszczególne te tereny. 


Tematy warsztatów muzealnych:


1. „Maska afrykańska” 
Co to jest maska? Czy na co dzień nosimy maski? Czy maska może tańczyć? 
Dzieci poznają znaczenie słowa maska. Dowiedzą się jak wygląda i do czego służy ta afrykańska oraz jakie ma znaczenie dla plemion zamieszkujących Czarny Ląd. 
W części warsztatowej wykonają maskę z recyklingu wzorowaną na styl afrykański.WYPRAWA DO AMERYKI POŁUDNIOWEJ


Tematy lekcji muzealnych:
1. „Przyjaciele z Peru”
Dzieci na zajęciach poznają ludność zamieszkującą góry Peru, ich stroje narodowe oraz zwyczaje życia codziennego. Dowiedzą się jak wygląda fauna i flora tamtego regionu. Na zakończenie dzieci wykonają pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć.


Tematy warsztatów muzealnych:
1. „Po prostu lama”
Na warsztatach dzieci dowiedzą się jakie znaczenie ma lama dla Peruwiańczyków, 
jak odróżnić lamę od alpaki i do czego wykorzystywane jest futro lamy. 
W części warsztatowej wykonają lamę z technika tkacką.
                                               


WYPRAWA DO AZJI


Tematy warsztatów muzealnych 

 1.  „Koreańska kaligrafia”
Dzieci poznają historię pisma i jego rodzaje, spróbują własnych sił w sztuce kaligrafii, a także dowiedzą się kilka ciekawostek dotyczących mieszkańców Korei Południowej. Zajęcia maja charakter warsztatowy, podczas którego uczestnicy uczą się kaligrafii.


Tematy lekcji muzealnych:
2. „Na dalekiej północy”
Czy na dalekiej północy można spotkać mamuta? Czy renifery zaprzęgają tylko sanie Mikołaja? Na zajęciach dzieci poznają faunę i florę północnych terenów Jakucji (Rosja), dowiedzą się jak żyją na co dzień mieszkańcy zimowej krainy oraz na wystawie zobaczą eksponat z omawianym tematem. Na zakończenie dzieci wykonają prace plastyczną związana z tematyką zajęć. WYPRAWA DO AUSTRALII I OCEANII


Tematy lekcji muzealnych:        
1. „Australijska sztuka kropkowana”
Dzieci dowiedzą się kim byli rdzenni mieszkańcy Australii – Aborygeni, w co wierzyli i czym na co dzień się zajmowali. Dowiedzą się jak wygląda australijska sztuka malowania kropkowego, a także sami wykonają własną pracę plastyczną metodą kropkową.Inne cykle zajęć:


Tematy okolicznościowe:
Warsztaty muzealne 
 „Zwyczaje bożonarodzeniowe” oraz „Tradycje wielkanocne” 
to zajęcia w formie warsztatowej odbywające się w okresie przedświątecznym i krótko po nim.  Podczas zajęć dzieci poznają dawne zwyczaje i tradycje w Polsce i na świecie związane z okolicznym świętem. 
Szczegóły konkretnych tematów dostępne w dziele edukacji muzeum miejskiego. 


Praca muzealnika
Dzieci poznają czym jest muzeum, jaką role spełnia instytucja muzeum i jak wygląda praca muzealnika. Będą miały okazję zobaczyć magazyn muzealny oraz sposoby przechowywanych w nim eksponatów.
Lekcje i warsztaty do wystaw czasowych.     
 (Szczegóły konkretnych tematów dostępne w dziale edukacji muzeum miejskiego).    


NASZE PROJEKTY:

Dookoła świata z…
Cykl zajęć przybliżających postacie podróżniczek, które kierowane pasją poznania ruszyły w podróż. Były odważne, uparte, miały wyobraźnię i ogromną ciekawość świata. Z każdej opresji znajdywały wyjście. Nawet w najbardziej beznadziejnej sytuacji potrafiły dojrzeć jej pozytywną stronę. Mogą być doskonałym wzorem dla każdego marzyciela – dużego i małego.


Tematy lekcji muzealnych: 
1. „Podroż z Nelly”
Nelly Bly, młoda dziennika, która złożyła się, że pokona rekord ustanowiony przez Willego Foga – okrąży świata w mniej niż 80 dni. Co Nelly napotka na swojej drodze i czy uda jej się wygrać zakład? Wspólnie będziemy śledzić jej przygody i pomagać w wychodzeniu z opresji.
Na zajęciach dzieci poznają czym są różnice kulturowe i zaznajomią się z następującymi pojęciami: kierunki świata, dziennikarstwo a fikcja literacka, kontynenty i oceany.


2. Rejs z Krysią
Krystyna Chojnowska-Listkiewicz była pierwszą kobietą, której udało się samotnie opłynąć świat. Z jakimi przeciwnościami musiała się zmagać, by zasłużyć na miano pierwszej damy oceanów? Co najbardziej doskwierało jej w czasie rejsu, a co zapadło w pamięć? Czas podnieść kotwię i się przekonać.
Na zajęciach dzieci zaznajomią się z planowaniem trasy na mapie, przyrządami służącymi do nawigacji, podstawowymi pojęciami dotyczącymi żeglugi takimi jak węzeł, ster, burta, reja, maszt.


3. W drogę z Idą
Zawsze jest dobry czas, żeby spełniać swoje marzenia. Wystarczy odrobina odwagi i szczypta szaleństwa. Odwagi nie brakowało Idzie Pfeiffer, kiedy nie mówiąc nic nikomu wyruszyła w daleką podróż. Była w Brazylii, Islandii, na Madagaskarze. Samotne podróżowanie tak jej się spodobało, że okrążyła świat dwukrotnie!
Na zajęciach dzieci poznają pojęcie globtroter, przyjrzą się jak wyglądało podróżowanie Zasady uczestnictwa z zajęciach
1. Zabieranie ze sobą obuwia zmiennego dla dzieci (w okresie zimowym).
2. Podanie maksymalnej ilości uczestników.
3. Telefoniczne potwierdzanie swojego udziału w zajęciach.


Cennik zajęć:
Opłata za lekcje muzealne wynosi 12 zł na jedno dziecko. 
Opłata za warsztaty muzealne wynosi 15 zł na jedno dziecko.
Spacer po mieście z przewodnikiem 15 zł
Opiekunowie bezpłatnie. 


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.