Fritz August Bimler i Hanna Schymalla-Globish. Połączyła ich sztuka, 26 października 2023, godz. 17.30
Zapraszamy na spotkanie poświęcone życiu i twórczości Fritza Augusta Bimlera i Hanny Schymalli-Globish.
Spotkanie poprowadzi Ewa Rotter-Płóciennikowa.
26 października 2023 roku, godz. 17.30
Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2
Mistrz i uczennica. Historia dwóch pokoleń bliskich sobie, historia ich połączyła. Oboje dziećmi żorskich rzemieślników, oboje z szanowanych rodzin, połączyła ich miłość do sztuki.
Spotkaniu towarzyszy wystawa prac obu artystów w zbiorach Muzeum w Żorach.
BIMLER FRITZ AUGUST, ur. 22 VIII 1890, Żory, zm. 2 IV 1966; artysta. Maturę zdał w Katowicach, ucząc się równolegle malarstwa i rysunku. Następnie podjął studia w Królewskiej Akademii Bawarskiej w Monachium. Tam studiował historię sztuki, malarstwo, rysunek i anatomię. Z początkiem I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do armii pruskiej. Był artylerzystą i został ciężko ranny. Zwolniony z wojska w stopniu starszego szeregowca. Wrócił do Akademii i ukończył studia. Wcześniej wystawił swe prace w monachijskim „Szklanym Pałacu". W 1921 przyjechał do Chorzowa i zaczął uczyć w gimnazjum humanistycznym. Wiele podróżował, co znalazło odbicie w jego pracach przedstawiających pejzaże z Włoch, Palestyny, Egiptu, Szwecji, Norwegii, Brazylii, w której w 1939 mieszkał przez niespełna pół roku. Tematem jego prac był też pejzaż przemysłowy na Śląsku, Beskidy oraz drewniane kościółki. Był mistrzem portretu. Namalował papieża Piusa XII oraz wiele portretów innych znanych osobistości, m.in. wojewody Grażyńskiego i biskupa Hlonda. Niestety wiele jego dzieł zaginęło podczas wojny. W Chorzowie tworzył przez 32 lata mimo trudnych wojennych przeżyć, zakazu wykonywania zawodu, jego aresztowania i śmierci żony (Żydówka Betty z d. Olszowski, zginęła w KL Auschwitz). Fritz Bimler wyjechał z Polski jako przesiedleniec w 1958 i osiadł w Monachium. („Leksykon Żorski", Muzeum Miejskie w Żorach, 2010, JD)
SCHYMALLA-GLOBISCH JOHANNA MARIA, ur. 9 XII 1919, Żory; malarka, uczennica prof. Fritza Augusta Bimlera. Lekcje portretu pobierała u niego w 1943 w Chorzowie, przygotowując się do podjęcia studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Zamiast na studia trafiła jednak na roboty przymusowe. Po wojnie utrzymywała się z tworzenia wszelkiego rodzaju prac graficznych na zlecenie mieszkańców miasta. W wolnych chwilach tworzyła szkice i akwarele Żor i okolic. Po śmierci matki w 1977 wyjechała do Niemiec i zamieszkała w Leipheim nad Dunajem. Wystawy jej obrazów urządzone zostały w Leipheim oraz w Dorsten w Niemczech, zaś w Polsce można je było oglądać w 1993 w Żorach oraz w 2003 w Starogardzie Gdańskim. Spora kolekcja obrazów jej autorstwa (portrety, akwarele przedstawiające Żory) została przez nią przekazana do Żor i stanowi własność Muzeum Miejskiego. Kilka reprodukcji jej prac zostało opublikowanych w albumie „Ślad naszych pasji", wydanym przez Muzeum Miejskie w Żorach w 2008. („Leksykon Żorski", Muzeum Miejskie w Żorach, 2010, TG)
„Ławeczka Bimlera" – projekt dofinansowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu: Rzeźba w przestrzeni publicznej – dla Niepodległej 2023, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.