Przewiń do:

Na wystawie czasowej  „Los Wayúu – ludzie słońca i wiatru” pojawił się nowy eksponat. Zakupiony przez Muzeum od Ewy Kulak, która od kilkunastu lat mieszka w Kolumbii i współpracuje z Indianami z Półwyspu Guajira. To rozległa i sucha równina, świat wysokich temperatur, ostrego słońca i silnych wiatrów. Mieszkańcami tego półwyspu są Indianie Wayúu, którzy stanowią jednocześnie najliczniejszą rdzenną grupę ludności Kolumbii. Środowisko, w którym żyją wymusiło koczowniczy tryb życia, oparty na hodowli kóz i owiec, dlatego charakterystycznym przedmiotem należącym do kultury materialnej Indian jest chinchorro czyli „wiszące łóżko, w którym Wayúu odpoczywa, śpi, rozmawia, przyjmuje wizyty, pracuje, płodzi i wydaje na świat potomstwo”. 

 

FRAGMENT OPISU Z KARTY EWIDENCYJNEJ:

Sygnatura: obiekt na etapie akcesji, wpisany na stan inwentarza tymczasowego.

Nazwa: chinchorro Indian Wayúu, Półwysep Guajira, Kolumbia

Opis: chinchorro, to szersza wersja hamaku z dodatkowymi, opadającymi elementami materiału, którymi można się nakryć. Chroni przed zimnem unoszącym się z ziemi, dzięki podwójnej warstwie nici. Do wykonania „wiszącego lóżka” potrzeba około sześciu miesięcy ręcznej pracy. Charakterystycznym elementem są figury geometryczne i abstrakcyjne wzory, reprezentujące otaczającą przyrodę (rośliny, zwierzęta,  gwiazdy, itd.) oraz mocno kontrastujące kolory, będące znakiem rozpoznawczym kultury Wayúu, zwiększające wartość przedmiotu.

Datowanie: 2017 rok

Materiał: dziko rosnąca bawełna barwiona na trzy kolory: niebieski, zielony i czerwony

Technika: wyrób ręczny, wykonanie na warsztacie tkackim, dodatkowe – opadające elementy powstały techniką szydełkową

Stan zachowania: bardzo dobry

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.