Przewiń do:
Cena: 39.00 zł

Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów to książka, bądąca monografią szeroko prezentującą dawną i współczesną kulturę Dogonów.

RECENZJA
Książka Lucjana Buchalika „Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów” w swoim założeniu chce być monografią szeroko prezentującą dawną i współczesną kulturę Dogonów – jednego z najbardziej znanych ludów afrykańskich, żyjącego na pograniczu Mali i Burkiny Faso. Ostatnie całościowe omówienie kultury Dogonów ukazało się w połowie XX w. i dotyczyło ono Dogonów zamieszkujących w tzw. „Falezach” i na Płaskowyżu Bandiagary. Od tego czasu nikt nie podjął próby przedstawienia w miarę pełnego obrazu tego ludu. Natomiast w języku polskim opublikowano tylko jedną obszerną pracę o Dogonach autorstwa Marcela Griaule’a, najwybitniejszego ich badacza. Z pewnością to wszystko uzasadnia powstanie monografii o Dogonach w języku polskim. Wydaje mi się także, że do realizacji tego zadania dobrze przygotowany jest Lucjan Buchalik, autor książki, doceniany w środowisku polskich afrykanistów badacz tego regionu i ludu. Przemawia za tym jego dobre opanowanie bazy źródłowej, a szczególnie wykorzystanie własnych badań terenowych, które zostały przeprowadzone podczas kilku sezonów badawczych, począwszy od 1985 r. do dzisiaj.
prof. UKSW dr hab. Jarosław Różański OMI
 

Lucjan Buchalik
Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów

Charakter wydawnictwa: monografia szeroko prezentującą dawną i współczesną kulturę Dogonów
Wydawca: Muzeum Miejskie w Żorach
Miejsce i rok wydania: Żory 2011
Liczba stron: 348
Język publikacji: polski
Oprawa twarda, format 24,5 x 16,5 cm

Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2011 w kategorii wydawnictwa książkowe

 
ISBN 978-83-932947-1-8

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.