Przewiń do:

Na pytanie, czy czas naukę i poznanie kończy świadectwo i dyplom? Odpowiadamy – nie! 
Uważamy, że dla osób ciekawych otaczającego ich świata, edukacja nigdy się nie kończy. Dla nich przygotowywana jest co miesiąc specjalna oferta w myśl hasła „wszystko dla mądrości i twórczego życia”.

Nasze propozycje przekazywane są cyklicznie za pomocą muzealny edukatora kulturalnego EKSPERIENCJA, który dedykujemy wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi.
Dlaczego „Eksperiencja”? Ponieważ nie znajdujemy lepszego słowa dookreślającego odbiorcę – eksperiencja to doświadczenie, które przychodzi z wiekiem. Odbiorcą edukatora jest więc odbiorca obdarzony eksperiencją.

Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.
Zawiera informacje o: 
• cyklicznych działaniach muzealnych, 
• dodatkowych propozycjach spotkań,
• oraz o wszelakich pomysłach kulturalnych.

Podstawą oferty edukacyjnej są wykłady w ramach Czwartkowych spotkań z nauką. W tym przypadku, zakres wiedzy, której będziemy dotykać jest wręcz nieograniczony. Interesować nas będą wszystkie dziedziny wiedzy, nie tylko te humanistyczne. A słuchać będziemy specjalistów i ludzi wybitnych w danej dziedzinie, badaczy i odkrywców, którzy nauką żyją.

Każdorazowo EKSPERIENCJA podawać będzie informacje o pięciu stałych cyklach: 
1. Żorskie wspominki, 
2. Śladami żorskich zabytków, 
3. Zagadki antropologii,
4. Prowincjonalny Ogród Sztuk,
5. Tajemnica jednego eksponatu.

Trochę więcej informacji na temat…

Żorskie wspominki, czyli cykl spotkań zainspirowanych szeroko dyskutowanym wydawnictwem prof. Miroszewskiego „Żory 1945-1989. Monografia historyczna”. Zapraszamy do udziału i dyskusji wszystkich mieszkańców, których wiedza wykracza poza ramy książki.

Śladami żorskich zabytków, czyli spotkania z cyklu poświęconego żorskim zabytkom. Z mroków pamięci wyciągnięte na światło dzienne zostaną obiekty wyjątkowe, tajemnicze i zachwycające. Opowiadać o nich będą specjaliści i badacze pasjonaci.

Zagadki antropologii, czyli cykl oparty o doświadczenie nauk etnologicznej i antropologicznej. W formie wykładu przekazywane będą treści ważne z punktu widzenia funkcjonowania człowieka w kulturze, jego doświadczeń społecznych i religijnych. Rozważania toczone będą zarówno na gruncie doświadczeń regionalnych, jak i pozaeuropejskich.

Prowincjonalny Ogród Sztuk, czyli cykl spotkań, których celem jest nawiązanie dialogu i wymiana myśli pomiędzy uczestnikami. Każde spotkanie będzie mieć swój naukowy temat przewodni. Ogród sztuk pomyślany został jako szczególne miejsce, gdzie królują sztuki, a ludzie komunikują się z sobą nie za pomocą interfejsu, ale spokojnej, rzeczowej i bezpośredniej rozmowy. 

Tajemnica jednego eksponatu, czyli cykl, który pozwoli na wyciągnięcie z magazynów muzealnych i opowiedzenie o muzealiach wyjątkowych, które nie są na co dzień eksponowane na wystawach. Eksponaty będą pretekstem do rozważań na różne tematy z życia społecznego mieszkańców Żor i nie tylko.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.