Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na luty 2020.

ROGRAM

6 lutego (czwartek), godz. 17.30
Studium postaci
Praca przy sztalugach, z modelem. Temat: Twarz 

Warsztaty rysunku i malarstwa dla wszystkich, dużych i małych. Lubicie czasem coś sobie naszkicować? To Was odpręża i daje poczucie, że tworzycie coś wyjątkowego? Macie ochotę nauczyć się podstaw rysunku postaci i portretu? Kurs rysunku krok po kroku, a do tego praca z żywym modelem pod okiem artysty-plastyka pozwoli Wam rozwinąć swoje umiejętności i talenty. Pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza.

Prowadzenie: Anna Flaga

Wstęp: 10 zł


13 lutego (czwartek), godz. 17.00
PROMOCJA najnowszej książki Jana Delowicza: 
Zarys dziejów lecznictwa w Żorach

Pierwsze informacje o lecznictwie w Żorach pochodzą z 1448 roku. Pojawiają się w nich łaziebnicy, balwierze i cyrulicy troszczący się o higienę mieszkańców i wykonujący zabiegi felczerskie. Chorujący, ulgę w cierpieniu i ratunek dla zdrowia znajdowali w przytułku, wojskowym lazarecie, a od 1829 roku – w pierwszym szpitalu w Żorach. 
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego po raz pierwszy zaprezentujemy Państwu: Zarys dziejów lecznictwa w Żorach – nową muzealną publikację, której autorem jest Jan Delowicz.

Wstęp wolny


20 lutego (czwartek), godz. 18.00
Mapa za garść talarów

Śladami żorskich zabytków

Nikt nie wie jak dokładnie wyglądały Żory na początku XIX wieku. Nie istniała jeszcze wtedy fotografia, nie ma też z tamtego okresu żadnych rycin. Przetrwały za to plany miasta i okolicy wykonane w 1811 roku. 

Zapraszamy na spotkanie z historią wpisaną w stare plany i mapy miasta, na których Żory to nie zawsze Żory. 

Prowadzenie: Tomasz Górecki

Wstęp: 2 zł


28 lutego (piątek), godz. 18.00
748. rocznica nadania Żorom praw miejskich. Urodziny miasta
OTWARCIE WYSTAWY: 
Kopalnia ZMP–Żory. Ocalić od zapomnienia

W ramach projektu: Praca – pasja – przyjaźń. Ocalić od zapomnienia

Wystawa przygotowana została we współpracy z przedstawicielami społeczności górników zatrudnionych niegdyś w kopalni, określającej się mianem Najwierniejszych Gwarków Wypędzonych z Żor i Towarzystwem Miłośników Miasta Żory. Prezentuje pamiątki, dokumenty, wycinki prasowe, unikalne fotografie, również z placu budowy kopalni. 

Kurator: Jacek Struczyk

Wstęp wolny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.