Przewiń do:

Karabin Mauser, wzór 1898, zaprojektowany przez Paula Mausera pod koniec XIX w. w chwili wybuchu I Wojny Światowej, był podstawowym uzbrojeniem armii Cesarstwa Niemieckiego.

Wymiary:

Długość całkowita: 125 cm
Długość lufy: 74 cm
Waga: ok. 4 kg 
Materiał: drewno, metal
Technika: wyrób fabryczny
Pochodzenie: Gdańsk (Danzig)
Datowanie: 1916 r. 

Opis: 

Karabin Mauser, wzór 1898, zaprojektowany przez Paula Mausera pod koniec XIX w. w chwili wybuchu I Wojny Światowej, był podstawowym uzbrojeniem armii Cesarstwa Niemieckiego. Prezentowany egzemplarz wyprodukowany został w 1916 r. w Gdańsku, a jego krótka, znana nam historia przedstawia się następująco:

Latem 2015 r. pojawił się w muzeum anonimowy darczyńca i zakomunikował, że chce przekazać do naszych zbiorów karabin, który był własnością jego dziadka. Mając spore doświadczenie w obcowaniu „z karabinami po dziadkach”, które były zazwyczaj w fatalnym stanie zachowania nie spodziewaliśmy się żadnych fajerwerków. Jakież więc było nasze zaskoczenie kiedy po odpakowaniu zawiniątka ujrzeliśmy pięknego Mausera, który wyglądał niczym zdjęty z taśmy produkcyjnej! Niestety karabin pozbawiony był zamka co nieco obniżało jego wartość kolekcjonerską, ale ta historyczna pozostawała bezcenna. Okazało się, że przez długi czas karabin był schowany w konstrukcji stropu między belkami nośnymi, przykryty warstwą desek, trzciny i tynku, i to spowodowało, że przetrwał w stanie niemal idealnym. Zapomniany karabin przypomniał o sobie dopiero w czasie rozbiórki domu w latach 90. minionego wieku, co było wielkim zaskoczeniem dla rodziny.

A co ze wspomnianym dziadkiem? Według relacji darczyńcy broń miała być używana przez niego w czasie III Powstania Śląskiego: „Dziadek szedł do powstania z tym karabinem, ale wiele nie wojował…”. Co nie zmienia faktu, że część Górnego Śląska (w tym Żory) po trzech Powstaniach Śląskich i Plebiscycie, w 1922 roku powróciła do odrodzonej II Rzeczpospolitej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.