Przewiń do:

Muzeum Miejskie w Żorach ma zaszczyt zaprosić Państwa na uroczyste odsłonięcie rzeźby "Ławeczka Bimlera". To wydarzenie odbędzie się o godzinie 12:30 na Placu Klimka w Żorach. "Ławeczka Bimlera" to hołd dla wybitnego artysty Fritza Augusta Bimlera, którego twórczość jest nieodłączną częścią historii naszego miasta.

Po odsłonięciu rzeźby serdecznie zapraszamy na wykład, który będzie poświęcony przybliżeniu życia i twórczości Fritza Augusta Bimlera. Wykład odbędzie się o godzinie 17:30 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach. To doskonała okazja, aby zgłębić tajniki działalności tego wyjątkowego artysty oraz poznać jego wpływ na kulturę i sztukę naszego regionu.

Dedykowana Bimlerowi Ławeczka, to część większego projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. „Porozmawiajmy o tożsamości”. Postacią, która stanie się częścią wykonanej z brązu ławeczki będzie Fritz Bimler.

Lokalizacja Ławeczki Bimlera – stanie przy trakcie ul. Ks. Klimka jak nowej – jest nieprzypadkowa i stanowi komentarz do tematu namalowanej przez niego akwareli przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba (w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach). Rzeźba – odlew w brązie – powstaje w pracowni artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.

Projekt dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023" pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerami w projekcie są: Gmina Miejska Żory i Muzeum Miejskie w Żorach.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.