Przewiń do:

Oferta wycieczek naukowo-poznawczych Muzeum Miejskiego w Żorach

Podróż w nieznane

„Podróż w nieznane” jest interaktywną przygodą opartą o naukę i poznanie badawcze. Za pomocą różnych metod i środków uczestnicy przenoszą się w czasie i przestrzeni w celu zaznajomienia się z historią polskiego poznawania świata, polskimi badaczami i naukowcami oraz odległymi kulturami. 

Podróż składa się z czterech etapów, obejmujących przygotowanie do wyprawy naukowej, jej realizację na trzech kontynentach oraz wielką grę. Wszystkie etapy są realizowane w tle wystawy „Polskie poznawanie świata” z wykorzystaniem eksponatów oraz różnych pomocy dydaktycznych. Każdy z uczestników dostaje dziennik podróży, musi odpowiedzieć na pytania, rozwiązać zagadki i szczęśliwie dotrzeć do celu podróży.

Etapy podróży:

1. Na fali, czyli wyruszamy w świat

2. Rowerem i pieszo wokół Afryki

3. Azjatycki skok przez płot

4. Łowcy głów, czyli wielka gra

W ramach wycieczki przewidziany jest „biwak terenowy” pod postacią wyjścia na miasto do kawiarni „U Janeczki”, gdzie w ofercie znajdują się egzotyczne napoje i desery bądź do baru „Krówka” na niecodzienny posiłek inspirowany kulturami pozaeuropejskimi.
 

Czas trwania: jeden dzień (około 7-8 godzin).
Wycieczka stanowi ofertę dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
Maksymalnie jednorazowo z oferty skorzystać może 40 osób.
Cena: 38 zł (koszt wyprawy muzealnej 15,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania kawiarnianego 8,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania Krówki 15,00 zł od osoby, ceny zaprowiantowania mogą ulec niewielkim zmianom w zależności od sezonu)

 
 

Misja Żory

„Misja Żory” to gra składająca się z czterech epizodów rozgrywających się w przestrzeni XIX-wiecznej willi oraz średniowiecznej zabudowy żorskiej starówki. Uczestnicy muszą uratować mieszkańców miasta przed wielkim pożarem rozwiązując zagadki i wypełniając misję terenową. Mali agenci pracują w oparciu o instrukcje i wytyczne przekazane w biuletynie. Ich zadaniem jest raportowanie działań do centrali i współpraca terenowa. W trakcie działań operacyjnych przenoszą się w czasie, między innymi na spotkanie ze średniowiecznym rycerzem i burmistrzem Haeringiem, a w czasach PRL-u staną z kartkami w kolejce.

Etapy podróży:

1. Książę Władysław i jego dwór

2. Ratunku, pali się

3. W poszukiwaniu śledzi

4. Kartki ratują nam życie

W ramach wycieczki przewidziany jest „biwak terenowy” pod postacią wyjścia na miasto do kawiarni „U Janeczki”, gdzie w ofercie znajdą się historyczne napoje i desery bądź do baru „Krówka” na niecodzienny posiłek inspirowany kulturą regionalną.

 

Czas trwania: jeden dzień (około 7-8 godzin).
Wycieczka stanowi ofertę dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
Maksymalnie jednorazowo z oferty skorzystać może 40 osób.
Cena: 38 zł (koszt wyprawy muzealnej 15,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania kawiarnianego 8,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania Krówki 15,00 zł od osoby, ceny zaprowiantowania mogą ulec niewielkim zmianom w zależności od sezonu)

 

Śląskość w pigułce

Do dyspozycji uczestników są cztery tematy zmieniające się wraz z porą roku. 

JESIEŃ – Przygody na polu i w ogrodzie
ZIMA – Odkrywanie biało-czarnego Śląska
WIOSNA – Po pierwszej wiosennej pełni księżyca
LATO – Zabawy w zagrodzie

Podsumowaniem spotkania będzie zdobycie odpowiedniej sprawności. Wszystkie działania będą się odbywać w wiejskim otoczeniu, z wykorzystaniem produktów i narzędzi wykorzystywanych w dawnym gospodarstwie domowym, prostych zabawek, materiałów i urządzeń niezbędnych do zdobycia przypisanej sprawności. Każdy uczestnik otrzymuje czasopismo, które w swojej treści  nawiązuje do tematyki wycieczki.
W ramach wycieczki przewidziane jest „wiejskie śniadanie”, w trakcie którego serwowany będzie prosty posiłek inspirowany kulturą śląską. 
Istnieje możliwość zamówienie cateringu za dodatkową opłatą. 

Czas trwania: jeden dzień (około 7-8 godzin).
Wycieczka stanowi ofertę dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
Maksymalnie jednorazowo z oferty skorzystać może 40 osób.
Cena: 30 zł (koszt zabawy regionalnej 15,00 zł od osoby, koszt kuchni z tradycją 15,00 zł od osoby)

 

DODATKOWE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Koordynator wycieczek 1–2 – Tomasz Górecki (538 226 269).
Koordynator wycieczki 3 – Jadwiga Tabor (32 43 41 193, 607 036 779).
W razie problemów kontaktowych, prosimy o telefon do sekretariatu Muzeum Miejskiego – 32 43 43 714.

Wycieczki mogą być ze sobą łączone w ciągu jednego dnia. Wówczas czas trwania każdego etapu jest 
przez Muzeum odpowiednio skracany. Zainteresowanych prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.