Pochodzenie: Burkina Faso, grupa etniczna Bobo

Datowanie: II poł. XX w.

Sygnatura: MŻo/A/3544

Opis:

Maska antropomorficzna hełmowa o wymiary: wys. 44 cm; szer. 30 cm; gł. 30,5 cm. Przedstawiająca ludzką głowę z elementami zoomorficznymi, wykonana z polichromowanego drewna za pomocą technik rzeźbiarskich. Przedstawienie polichromowane na kolor czarny, biały oraz czerwono-brązowej w formie geometrycznych, symetrycznych, kolorowych ornamentów. Uszy okrągłe, symetrycznie  umiejscowione po bokach w górnej części w pobliżu czoła. Usta wydatne, z wyszczerzonymi zębami. Nos o prostej formie. Oczy niesymetryczne (prawe oko postaci mniejsze od lewego). Czubek głowy ozdobiony półkolistym czubkiem. Na obwodzie rewersu pozostały otwory do których przywiązuje się włókno roślinne mające zamaskować tył głowy. We wnętrzu maski widoczne ślady obróbki drewna – ciosania.

Maski ludu Bobo są bardzo charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne ze względu na ornamenty i kolorystykę. Stosunkowo łatwo nabyć je w artisanach (sklepikach z lokalnymi wyrobami artystycznymi), współcześnie coraz trudniej nabyć dobrze wykonane maski. Wiele z nich funkcjonuje na rynku pamiątkarskim bardzo często w zmienionej stylistyce. W trakcie ceremonii religijnych maska występuje w stroju wykonanym z kolorowych włókien. Z jednej strony aby ukryć tancerza przed widownią z drugiej zaś aby nadać jej majestatu swoją wielkością. Natomiast na rynku pamiątkarskim sprzedawane są bez włókien, które się kruszą, mogą też być siedliskiem insektów. Co zniechęca kolekcjonerów do kupowania kompletnych masek.

Nabyta przez kolekcjonera w artisanie w Bobo-Dioulasso, stolica regionu Hauts-Bassins, w 2001 r.

Opracował: Lucjan Buchalik

------------------------------

Zakup dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów "Rozbudowa zbiorów muzealnych”.