Przewiń do:

Pochodzenie: grupa etniczna Bobo/Nuna, Burkina Faso

Datacja: II poł. XX w.

Opis: Maski ludu Nuna charakteryzują się geometrycznym ornamentem. Istnieją dwa główne rodzaje masek używanych przez ludy Nuna - wankr i wamu. Mówi  się, że święte maski (wankr) zstąpiły z nieba i uczestniczą tylko podczas ważnych ceremonii. Kiedy nie są noszone, służą jako ołtarze ofiarne. Odsłonięte maski tańczą tylko przy rytualnych okazjach.

Inne maski (wamu), takie jak ta, są tworzone przez mieszkańców wioski do określonych celów. Maski zwierząt tańczą naśladując ruchy samego zwierzęcia. W przeciwieństwie do tancerzy wankr, których atrybutem jest broń, tancerze wamu noszą tylko baty i są używane głównie do rozrywki i pogrzebów.

Wszystkie maski mogą być używane do wzywania ducha, ceremonii inicjacji chłopców, oczyszczania wioski lub wróżenia.

 

________________________________

Zakup dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów "Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.