Przewiń do:

Pochodzenie: Burkina Faso, grupa etniczna Bobo-Bwa

Datowanie: II poł. XX w.

Sygnatura: MŻo/A/3542

 Opis: 

Bobo-Bwa wykonują maski głównie z drewna, włókien i tkanin. Maski wytwarzane są według tradycji przed porą deszczową na trzy lata przed ich użyciem.

Prezentowana maska hełmowa ludu Bobo-Bwa (Ule), używana jest przez tajne stowarzyszenie masek, noszona przez kowali, jest zaliczana do masek drugorzędnych podobnie jak maska wołu. Tajne stowarzyszenie Bobo związane jest z Wango (błędnie przypisywane Mossi). Guennguez uważa, że Kurumbowie z północy Burkiny Faso stanowiący część ludów Bobo (południowy zachód Burkiny Faso), również mają wielką maskę antylopy, podobną do  masek Bobo, Tellemów i Dogonów, pierwszych ludów negroidalnych na tym terenie. 


Zakup obiektu dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.


Literatura:

Delange Jacqueline, 1967, Arts et peuples de l’Afrique noire, Paris: Éditions Gallimard.
Guennguez André, Afo, bd., Art. de la Côte-D’Ivoire et de ses voisins, Paris: L’Harmattan.
Leuzinger Elsy, 1961, Africa Nera, Milano: Il Saggiatore.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.