Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na listopad 2024

23–24 listopada (sobota–niedziela), godz. 10.00–16.00
III Muzealny Weekend z Kulturą Koreańską 

W programie: Wystawa filmowych rzeczywistości, prezentująca smaczki scenografii w filmach koreańskich. Zaprezentujemy też piękne, wykonane z papieru lampiony – lampiony wykonywać też będą uczestnicy warsztatów. A jeśli chodzi o warsztaty, to zapraszamy do uczestnictwa w dwóch: 

– tradycyjnie już – kiszenia kapusty po koreańsku, czyli przygotowywania kimchi – warto spróbować, kto jeszcze nie zasmakował, tym bardziej że 22 listopada przypada Światowy Dzień Kimchi, a sam zwyczaj kiszenia kapusty i sposób, w jaki robią to Koreańczycy wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz samego kiszenia kapusty po koreańsku, prowadzący warsztat opowie Państwu o potrawach z kimchi i na pewno zdradzi jakiś przepis, krótko mówiąc, zapowiada się smacznie;

– i wykonywania lampionów właśnie, poznamy podstawy hangula, czyli alfabetu koreańskiego, co pozwoli uczestnikom warsztatu podpisać swój lampion własnym imieniem – po koreańsku. A wszystko to w roznoszącym się po całym muzeum aromacie herbaty – zapraszamy na ceremonię zaparzenia i herbacianą opowieść.

Mecenat: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna 

Współpraca: 

Wstęp: 30 zł os./dzień


27 listopada (środa), godz. 17.00
Mistrzowskie podejście. Spotkanie z przewodnikami górskimi

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Żorach zaprasza na spotkanie w Muzeum Miejskim, z udziałem przewodników górskich, którzy opowiedzą Państwu o swojej miłości do gór i sile – skąd ją czerpać, by wciąż iść przed siebie, pokonywać nowe trasy, zdobywać szczyty i docierać do źródeł własnych emocji i inspiracji. Spotkanie połączone będzie z promocją kalendarza SMS na 2025 rok. Będzie to też doskonała okazja, by porozmawiać o samej szkole.

Wstęp wolny.


28 listopada (czwartek), godz. 17.30
Kolory Ghany. Wojciech Zaremba, fotografia i Tony Teneth Blankson, malarstwo

Wernisaż wystawy

„Bez względu na to skąd jesteśmy, gdzie żyjemy, ile mamy lat i jaki mamy kolor skóry, każdy z nas w głębi serca ma pragnienie szczęścia.

Nazywam się Wojtek Zaremba, od 10 lat mieszkam i pracuję w Ghanie. Zostałem ghańskim księciem i moje ghańskie imię to Nana Adu Amoako The First. Przemierzam setki kilometrów po ghańskich wsiach, osadach i miastach. Obserwuję, jak żyją ludzie w Ghanie. Poznaję ich kulturę, zwyczaje, rytm życia. Widzę ludzi, którzy tak samo jak my, mają swoje problemy i troski, ale emanuje z nich – umiejętność cieszenia się życiem, takim jakim ono jest. W Ghanie rodzina jest najważniejsza, a dzieci największym bogactwem. Widok tych ludzi żyjących razem napawa mnie optymizmem. Bije z nich spokój, harmonia i siła. Często nie mają wiele, ale cieszą się sobą i potrafią z tego czerpać. Mają czas dla siebie. Nie odkładają życia na później. W Ghanie to co będzie jutro, nie jest tak ważne – najważniejsze jest to co jest teraz. Szczęście jest często blisko nas, tylko go nie zauważamy i nie przychodzi nam do głowy, że to co tak wyjątkowe nas właśnie spotkało.” Czyż może być lepsza rekomendacja?

Tony Teneth Blankson to afrykański artysta, absolwent Ankle College of Art in Accra. Uprawia klasyczne malarstwo oraz tzw. trash art / art-recycling. Malarstwo T.T. Jego głęboko zakorzenione jest w dziedzictwie kulturowym Ghany. To malarstwo abstrakcyjne, w którym głównym źródłem przekazu jest kolor. Artystę fascynuje natura i piękno w prostocie. Jego obrazy są niezwykle ekspresyjne, paleta barw szeroka, kolory żywe i jasne, radosne i intensywne.

Odkryjcie Ghanę dla siebie, zobaczcie, jak może wyglądać szczęście. Zapraszamy serdecznie 

Wstęp wolny


29 listopada (piątek)
25-lecie Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddziału Śląskiego Od 9.30 do 13.30

– spotkanie członków Stowarzyszenia na Śląsku. 

Obowiązują zaproszenia.


29 listopada (piątek) , godz. od 18.00 do 19.00 
Jaka demokracja? 

Debata obywatelska w ramach autorskiego projektu Agnieszki Kraińskiej: WOS na głowie. Zapraszamy na spotkanie wszystkich, którzy gotowi są akceptować zasadę: otwartości – słuchamy i szanujemy inne punkty widzenia, akceptacji – powstrzymujemy się od oceny, ciekawości – próbujemy zrozumieć innych, odkrywczości – kwestionujemy przyjętą wiedzę i szukamy nowych informacji, szczerości – mówimy o tym, co jest dla nas ważne, zwięzłości – nie przedłużamy bez potrzeby.

To czas będzie rozmowy. Prowadzenie Agnieszka Kraińska

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.