Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na listopad 2023

5 listopada (niedziela), godz. 15.30
Jaki jest miś, każdy widzi

Rodzinka w muzeum

Misie i niedźwiadki – pluszowi i bajkowi przyjaciele nasi z lat dziecinnych, któż z nas nie kochał chociaż raz. Tymczasem niedźwiedzi mieszkańcy lasów raczej stronią od przytulasków – trudno by nam było zagrać z misiem z lasu w „Człowieku nie irytuj się”. O tym, jak żyją i co uosabiają w kulturach świata opowiemy Wam z największą przyjemnością. Czekamy na Was, przybywajcie.

Zapraszamy na zajęcia w przestrzeni wystawy „Graczki. Zabawki ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach”.

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godz.

Wstęp: 10 zł, opiekunowie nie płacą.

Prosimy o rezerwację, tel. 32 43 43 714 w. 201


11 listopada (sobota), godz. 12.00

„Harcerze i Baca. Dawne żorskie harcerstwo na fotografiach, w relacjach i dokumentach”  – promocja książki i spotkanie z autorem
Nasza tożsamość 

W Narodowe Święto Niepodległości – spotkanie połączone z uroczystym zakończeniem obchodów 90-lecia Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Żorach. 

Wstęp wolny.


16 listopada (czwartek), godz. 17.30

Stefan Szolc-Rogoziński i jego legendarna wyprawa do Afryki
Polskie poznawanie świata  

10 października szczątki Stefana Szolc-Rogozińskiego wróciły do rodzinnego Kalisza. To idealna okazja, by przypomnieć o niezwykłych dokonaniach tej wyjątkowej postaci. 3 grudnia 1882 roku Stefan Szolc-Rogoziński wraz z dwójką przyjaciół, Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim, niewielkim szkunerem wypłynął z francuskiego Hawru. Mający zaledwie 21 lat Szolz-Rogoziński stanął na czele pierwszej polskiej ekspedycji badawczej do Afryki, by docelowo znaleźć tam miejsce dla wolnej ojczyzny. Jaki był przebieg i efekt tej wyprawy?

Dariusz Skonieczko i Mariusz Raniszewski, pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie odkryją przed nami wiele nieznanych faktów dotyczących tej wyprawy. Wykład ilustrowany będzie materiałem filmowym. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Wstęp wolny.


23 listopada (czwartek), godz. 17.00
Świętuj z nami Dzień Pluszowego Misia

Rodzinka w muzeum

W towarzystwie naszych ukochanych przytulanek będziemy obchodzić Dzień Pluszowego Misia. Powiemy skąd się wzięły pierwsze misie na świecie, jak wyglądała ich kariera i od czego wszystko się zaczęło. 

W części warsztatowej każdy mały uczestnik zrobi swoją przytulankę.

Zajęcia o charakterze warsztatowym w przestrzeni wystawy „Graczki. Zabawki ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach”. Trwają ok. 1,5 godz. Wstęp: 10 zł, opiekunowie nie płacą.

Prosimy o rezerwację, tel. 32 43 43 714 w. 201.


30 listopada (czwartek), godz. 17.30
Barbie – lalka nie tylko do zabawy 

Muzeum na luzie  

Barbie jest bezsprzecznie celebrytką w świecie lalek. Jaka była jej droga ku sławie i popularności? Jakie spośród modeli lalek są uznawane za najcenniejsze i dlaczego? O swojej pasji kolekcjonerskiej i o tym, jak zmieniające się oczekiwania świata wobec kobiet wpływały na wygląd kolejnych modeli Barbie, opowie Alicja Gmyr. Zapraszamy. 

Wstęp wolny.


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.