Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na marzec 2023

18 marca (sobota), godz. 10.30
Opowieści w cieniu Baobabu: Strażnicy wodopoju

Muzeum dla dzieci i rodziców

Są na świecie rzeczy, które jak czysta woda – są bezcenne. W marcowej opowieści afrykańskie zwierzęta wyznaczą strażników, by kolejno pilnowali wspólnego wodopoju. Każde z nich ma wiele dobrych chęci, ale jak wiemy, czasem to nie wystarczy… Posłuchamy, czy zając, antylopa i żółw wywiążą się z powierzonych im obowiązków. Naszym zadaniem będzie kolejna inspirowana Afryką praca plastyczna, znowu na 6 . Zapraszamy dzieci z opiekunami.

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godz. 

Wstęp: 10 zł, opiekunowie nie płacą. 

Prosimy o uprzednie zgłoszenia telefoniczne: 32 43 714 w. 201.


23 marca (czwartek), godz. 17.30
Małgorzata czy Magdalena? Spór księżnych o Żory w XV wieku

O tym kto ostatecznie objął we władanie nasze miasto opowie profesor Jerzy Sperka, autor niedawno wydanej publikacji pt. „Książęta i księżne raciborscy (1290/1291 – 1521)”, w której opisuje nie tylko życie poszczególnych władców tego księstwa, w którego skład Żory wchodziły przez kilka wieków, ale podaje także nowe informacje na temat dziejów naszego miasta. Mija właśnie 650 lat od chwili przyznania Żorom praw sądowniczych i 550 lat od największego oblężenia Żor w średniowieczu. 

„Książęta i księżne raciborscy (1290/1291 – 1521)”

Sylwetki 25 najważniejszych książąt i księżnych raciborskich od końca XIII w. do początków XVI w., nakreślonych na tle ważnych wydarzeń politycznych, gospodarczych i społecznych, w oparciu o materiały archiwalne, najnowsze ustalenia historiografii i badania własne Autora, prof. Jerzego Sperki.

Wstęp wolny


30 marca (czwartek), godz. 17.30
Bitwa o Żory 1945 roku, nowe fakty

24 marca mija kolejna rocznica tragicznych wydarzeń w 1945 roku, w wyniku których Żory zostały zniszczone w trakcie walk między armiami niemiecką a radziecką. O dokładnym przebiegu działań wojennych i jednostkach, które wzięły w nich udział dowiadujemy się dopiero teraz, dzięki temu, że do kolejnych dokumentów w zagranicznych archiwach docierają żorscy miłośnicy historii. Zapraszamy na wieczór pełen historycznych niespodzianek.

 Prowadzenie: Tomasz Górecki

Wstęp wolny


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.