MUZEOinfo styczeń 2022
Muzealny informator MUZEOinfo na styczeń 2022
PROGRAM
9 stycznia (niedziela) godz. 16.00
Oprowadzanie kuratorskie
Wystawa czasowa
M A S K A – wystawa ponad 60 masek afrykańskich z kolekcji prof. Jacka Łapotta, afrykanisty i kolekcjonera – ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Kolekcjonować można wszystko – począwszy od guzików i pocztówek aż po cenne obrazy i drogie samochody. Kolekcje bywają różne – czasem dają się schować w niewielkiej szkatułce, innym razem nie pozwalają domknąć drzwi na strych. Jednak tym, co łączy wszystkie obiekty w kolekcji bez względu na ich różnorodność jest człowiek, k o l e k c j o n e r , którego zamysł, poczucie estetyczne i możliwości finansowe wpływają na dobór kolejnych obiektów, nadając tym samym kształt całej kolekcji.
Na wystawie prezentujemy obiekty pozyskane w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli lub na lokalnym rynku antykwarycznym. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w jej stylistyce, technikach i materiałach zastosowanych do wykonania masek.
Oprowadzanie: kuratorka, Alicja Maciejewska
Wstęp: 5 zł
13 stycznia (czwartek) godz. 17.30–19.30
Magia wyobraźni. Spotkania ze sztuką
Warsztaty muzealne
Kreatywne warsztaty plastyczne dla wszystkich zainteresowanych niezależnie od wieku. Celem warsztatów jest stworzenie okazji do wyrażenia emocji i ekspresji poprzez twórczą „zabawę”. Podstawowym elementem działań będzie wyobraźnia. Warsztaty te znakomicie przysłużą się rozwijaniu umiejętności plastycznych uczestników.
Cykl rozpoczynamy od spotkania z artystką dr Anną Flagą, która zdradzi tajemnicę swojej sztuki, związaną z ilustracją i grafiką cyfrową. Opowie o inspiracjach oraz technikach, w których wykonuje swoje prace. To co istotne – będzie można zaobserwować, jak powstają dzieła, prześledzić cały proces twórczy i zobaczyć efekt finalny. Po prezentacji każdy z uczestników będzie mógł spróbować własnych sił. Jak mówi artystka „z pewnością twórcza zabawa dostarczy wiele przeżyć emocjonalnych i estetycznych”.
Prowadzenie: dr Anna Flaga
Wstęp: 10 zł
W tym dniu także odbędzie się promocja książki artystki, pt. „Magia wyobraźni” sfinansowanej ze środków Gminy Miejskiej Żory, a zrealizowanej dzięki staraniom
Stowarzyszenia Artystycznego „e artis”.
20 stycznia (czwartek), godz. 17.30
Opowieści w cieniu baobabu: O tym, jak zwierzęta studnię budowały
Muzeum dla dzieci i rodziców
Historia o tym, co spotkało pewną antylopę, która uparcie unikała wysiłku, a chciała korzystać z efektu pracy innych. Czy jej spryt się opłacił? To opowieść o wartości pracy w zespole.
Kolejna niezwykła afrykańska historia i trochę artystycznej pracy – zapraszamy całe rodziny.
Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak
Wstęp: 10,00 zł
Zapraszamy uczniów i nauczycieli klas ósmych i szkół ponadpodstawowych
Żory w czasie powstań śląskich / WYKŁAD
Edukacja muzealna
Zachęcamy do udziału – to wyjątkowa okazja, by zdobyć wyczerpującą informację na temat losów miasta i jego mieszkańców w tym wyjątkowym czasie historycznym i by poczuć klimat wielkiej historii Śląska. Mniej znane fakty, ciekawostki, anegdoty: Zmobilizowane oddziały powstańców, w nocy z 2. na 3 maja 1921 zostały skoncentrowane wokół Żor i dokładnie o północy podjęły walkę. Były to jednostki, które następnie weszły w skład II pułku piechoty żorskiej. Po zdobyciu miasta i pozostawieniu w nim oddziałów tyłowych, jednostki te wyruszyły na Rybnik i Paruszowiec – prawda, że brzmi ciekawie? Zapraszamy.
Prowadzenie: Tomasz Górecki
Czas trwania zajęć 1,5 godziny. Bilet wstępu: 5 zł
Zapisy pod numerem telefonu: 32 434 37 14
Wydawnictwa
Kalendarz w cenie 29 zł za egzemplarz nabyć można w Muzeum, Punkcie Informacji Miejskiej, przy ul. Muzealnej 1/2. Zapraszamy.