Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na styczeń 2022


PROGRAM

9 stycznia (niedziela) godz. 16.00
Oprowadzanie kuratorskie

Wystawa czasowa 

M A S K A – wystawa ponad 60 masek afrykańskich z kolekcji prof. Jacka Łapotta, afrykanisty i kolekcjonera – ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Kolekcjonować można wszystko – począwszy od guzików i pocztówek aż po cenne obrazy i drogie samochody. Kolekcje bywają różne – czasem dają się schować w niewielkiej szkatułce, innym razem nie pozwalają domknąć drzwi na strych. Jednak tym, co łączy wszystkie obiekty w kolekcji bez względu na ich różnorodność jest człowiek, k o l e k c j o n e r , którego zamysł, poczucie estetyczne i możliwości finansowe wpływają na dobór kolejnych obiektów, nadając tym samym kształt całej kolekcji.

Na wystawie prezentujemy obiekty pozyskane w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli lub na lokalnym rynku antykwarycznym. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w jej stylistyce, technikach i materiałach zastosowanych do wykonania masek. 

Oprowadzanie: kuratorka, Alicja Maciejewska

Wstęp: 5 zł


13 stycznia (czwartek) godz. 17.30–19.30
Magia wyobraźni. Spotkania ze sztuką
Warsztaty muzealne

Kreatywne warsztaty plastyczne dla wszystkich zainteresowanych niezależnie od wieku. Celem warsztatów jest stworzenie okazji do wyrażenia emocji i ekspresji poprzez twórczą „zabawę”. Podstawowym elementem działań będzie wyobraźnia. Warsztaty te znakomicie przysłużą się rozwijaniu umiejętności plastycznych uczestników. 

Cykl rozpoczynamy od spotkania z artystką dr Anną Flagą, która zdradzi tajemnicę swojej sztuki, związaną z ilustracją i grafiką cyfrową. Opowie o inspiracjach oraz technikach, w których wykonuje swoje prace. To co istotne – będzie można zaobserwować, jak powstają dzieła, prześledzić cały proces twórczy i zobaczyć efekt finalny. Po prezentacji każdy z uczestników będzie mógł spróbować własnych sił. Jak mówi artystka „z pewnością twórcza zabawa dostarczy wiele przeżyć emocjonalnych i estetycznych”.

Prowadzenie: dr Anna Flaga

Wstęp: 10 zł


W tym dniu także odbędzie się promocja książki artystki, pt. „Magia wyobraźni” sfinansowanej ze środków Gminy Miejskiej Żory, a zrealizowanej dzięki staraniom 

Stowarzyszenia Artystycznego „e artis”.


20 stycznia (czwartek), godz. 17.30
Opowieści w cieniu baobabu: O tym, jak zwierzęta studnię budowały

Muzeum dla dzieci i rodziców

Historia o tym, co spotkało pewną antylopę, która uparcie unikała wysiłku, a chciała korzystać z efektu pracy innych. Czy jej spryt się opłacił? To opowieść o wartości pracy w zespole. 

Kolejna niezwykła afrykańska historia i trochę artystycznej pracy – zapraszamy całe rodziny.

Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak

Wstęp: 10,00 zł 


Zapraszamy uczniów i nauczycieli klas ósmych i szkół ponadpodstawowych 
Żory w czasie powstań śląskich / WYKŁAD

Edukacja muzealna

Zachęcamy do udziału – to wyjątkowa okazja, by zdobyć wyczerpującą informację na temat losów miasta i jego mieszkańców w tym wyjątkowym czasie historycznym i by poczuć klimat wielkiej historii Śląska. Mniej znane fakty, ciekawostki, anegdoty: Zmobilizowane oddziały powstańców, w nocy z 2. na 3 maja 1921 zostały skoncentrowane wokół Żor i dokładnie o północy podjęły walkę. Były to jednostki, które następnie weszły w skład II pułku piechoty żorskiej. Po zdobyciu miasta i pozostawieniu w nim oddziałów tyłowych, jednostki te wyruszyły na Rybnik i Paruszowiec – prawda, że brzmi ciekawie? Zapraszamy.

Prowadzenie: Tomasz Górecki

Czas trwania zajęć 1,5 godziny. Bilet wstępu: 5 zł

Zapisy pod numerem telefonu: 32 434 37 14


Wydawnictwa

Kalendarz w cenie 29 zł za egzemplarz nabyć można w Muzeum, Punkcie Informacji Miejskiej, przy ul. Muzealnej 1/2. Zapraszamy.


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.