NASZA TOŻSAMOŚĆ. Zapraszamy do zwiedzenia naszej nowej wystawy stałej
Wystawa opisuje zmiany pokoleniowe i kulturowe, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, kiedy to Żory – małe śląskie miasteczko o charakterze rolniczo-rzemieślniczym zmieniają się w modelowe miasto socjalistyczne, będące zapleczem siły roboczej dla kopalń i zakładów przemysłowych Rybnickiego Okręgu Węglowego.
To historia nie tak bardzo odległa, bliska wielu z nas. Zapraszamy do odkrywania jej na nowo. Zapraszamy Państwa do Muzeum w Żorach.
Oto „komora” i „kuchnia” – serce i dusza dawnego domostwa – w których niektóre sprzęty, pamiętamy jeszcze z czasów ich świetności. Te, prezentowane na wystawie, pochodzą z kolekcji etnograficznej Działu Historii i Kultury naszego Muzeum. Dalej, ścieżka zwiedzania prowadzi do secesyjnego gabinetu, w którym mógłby na co dzień pracować przedwojenny burmistrz Żor, Franz Nerlich, lub zastępca burmistrza, Ferdinand Haering, niegdysiejszy gospodarz nej siedziby Muzeum. Z gabinetu przechodzimy do tak dobrze znanego nam M-4 w bloku, bez znaczenia, na którym osiedlu, bo wszystkie one wyglądały podobnie. Dopełnienie całości stanowi ekspozycja, pn. „Zwierciadło czasu” – w którym przeglądać możemy karty historii naszego miasta, i „Szuflandia” – której nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do słynnego polskiego filmu z lat 80-tych. W jej „zakamarkach” znajdziemy mnóstwo historycznych „bibelotów” i szczegółów, które nie powinny umknąć uwadze zwiedzających. Wybrane pojedyncze szuflady zostaną wkrótce użyczone mieszkańcom miasta, którzy będą mogli prezentować w nich muzealne depozyty swoich pamiątek rodzinnych i innych, związanych z historią Żor.
Wystawę zwiedzać można od 5 października.