Przewiń do:

Wystawa opisuje zmiany pokoleniowe i kulturowe, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, kiedy to Żory – małe śląskie miasteczko o charakterze rolniczo-rzemieślniczym zmieniają się w modelowe miasto socjalistyczne, będące zapleczem siły roboczej dla kopalń i zakładów przemysłowych Rybnickiego Okręgu Węglowego.

To historia nie tak bardzo odległa, bliska wielu z nas. Zapraszamy do odkrywania jej na nowo. Zapraszamy Państwa do Muzeum w Żorach.

Oto „komora” i „kuchnia” – serce i dusza dawnego domostwa – w których niektóre sprzęty, pamiętamy jeszcze z czasów ich świetności. Te, prezentowane na wystawie, pochodzą z kolekcji etnograficznej Działu Historii i Kultury naszego Muzeum. Dalej, ścieżka zwiedzania prowadzi do secesyjnego gabinetu, w którym mógłby na co dzień pracować przedwojenny  burmistrz Żor, Franz Nerlich, lub zastępca burmistrza, Ferdinand Haering, niegdysiejszy gospodarz nej siedziby Muzeum. Z gabinetu przechodzimy do tak dobrze znanego nam M-4 w bloku, bez znaczenia, na którym osiedlu, bo wszystkie one wyglądały podobnie. Dopełnienie całości stanowi ekspozycja, pn. „Zwierciadło czasu” – w którym przeglądać możemy karty historii naszego miasta, i „Szuflandia” – której nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do słynnego polskiego filmu z lat 80-tych. W jej „zakamarkach” znajdziemy mnóstwo historycznych „bibelotów” i szczegółów, które nie powinny umknąć uwadze zwiedzających. Wybrane pojedyncze szuflady zostaną wkrótce użyczone mieszkańcom miasta, którzy będą mogli prezentować w nich muzealne depozyty swoich pamiątek rodzinnych i innych, związanych z historią Żor.

Wystawę zwiedzać można od 5 października.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.