Przewiń do:

PROGRAM WYSTAWIENNICZO-NAUKOWY

NASZA TOŻSAMOŚĆ

 

Autorzy koncepcji: dr Lucjan Buchalik, Jacek Struczyk

Kurator wystawy stałej: Jacek Struczyk

Pomysłodawca koncepcji wystawy wirtualnej: Katarzyna Podyma

 

Program „Nasza tożsamość” obejmuje działania z zakresu różnych nauk i sztuk. Pomyślany został jako swoista ścieżka poznania, wejścia w rejony, których na co dzień dotykamy w sposób mniej lub bardziej świadomy.

Program został uruchomiony już w roku 2016 oddaniem do dyspozycji wirtualnej ścieżki wystawowej. W roku 2017 dochodzą kolejne realizacje: wystawy, spotkania i wykłady.

Program jest działaniem wielowątkowym, stanowić ma początek drogi… drogi do „własnej tożsamości”.

Najważniejszym elementem programu jest otwarcie wystawy stałej „Nasza tożsamość”, która jest próbą wyjścia naprzeciw takim poszukiwaniom. Mówi o tożsamości miejsca i ludzi, ale próbuje również uchwycić aspekt  tożsamości w sensie historycznym i społecznym. Ekspozycja wędruje w czasie, pokazując najciekawsze wątki życia codziennego związane z kolejnymi pokoleniami. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia współczesności – tu i teraz stanowi punkt wyjścia rozważań.

 

O WYSTAWIE NASZA TOŻSAMOŚĆ

Ekspozycja wędruje w czasie, pokazując najciekawsze wątki życia codziennego związane z kolejnymi pokoleniami. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia współczesności – tu i teraz stanowi punkt wyjścia rozważań.

Każde pokolenie reprezentowane jest przez wybrane pomieszczenie, charakterystyczne dla danego okresu historycznego. Przechodzimy przez komorę pradziadków, kuchnię dziadków, duży pokój z M-4 rodziców, kończąc w młodzieżowym pokoju z lat 80. Długa przechadzka, podczas której eksponaty stają się znakami rozpoznawczymi. Rozpoznanie przedmiotów i miejsc ma nam przypomnieć skąd jesteśmy, a więc kim jesteśmy.

Wyjątkowym pomieszczeniem na tej ścieżce poznania jest gabinet burmistrza. To inscenizacja teatralna, która ma zaskoczyć, pokazać miasto na tle epoki. Wreszcie, zwrócić uwagę na wyjątkowość ludzi, którzy je tworzyli.

„Zwierciadło czasu” – jako kolejny element wystawy – stanowi historyczne i społeczne spojrzenie w głąb naszych tożsamości. Przypomina o nich, opisuje i buduje, ugruntowując na koniec. Mówi stąd jesteśmy, tacy jesteśmy, różnimy się, ale żyjemy razem, ponieważ łączy nas miejsce.

Ostatnim i chyba najbardziej wyjątkowym miejscem ekspozycji jest „Szuflandia”, której nazwa kojarzona powinna być oczywiście z kultowym filmem Juliusza Machulskiego. W każdej szufladzie ukryte zostały cząstki tożsamości pod postacią eksponatów wyjątkowych – emocjonalnych kapsuł czasu.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.