Przewiń do:

NASZYJNIK – tama-say lub shitoki. Tama-say jest dużym, ozdobnym naszyjnikiem noszonym podczas uroczystości pogrzebowych i świąt.

Naszyjniki tego typu były darami dziedziczonymi z matki na córkę. Główna, metalowa część wisiora nazywana była sitoki, zawieszona była na jednej lub kilku sznurów dużych paciorków. Istniały też naszyjniki, które nie posiadały sitoki.

Wierzono, że wartościowe tama-say miało wiele sznurków z dużą ilością paciorków. Były to przedmioty bardzo cenne, z którymi kobiety rozstawały się tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. W tradycji ustnej zachowały się wspomnienia, że tama-say sprzedawano jedynie w sytuacjach dramatycznych, np. aby ratować rodzinę przed głodem.

MŻo/Az/260

pochodzenie: Hokkaido/Ezo (kolekcja Josepha G. Gerena, antykwariat w Brukseli, 2017 r.),

datacja: okres Edo/Meiji (1860-80)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.