Muzeum Miejskie w Żorach, Galeria StrefArt, Muzeum Ognia, Pałac w Baranowicach

Do Muzeum w Żorach zapraszamy od 18.00. Zaczynamy przedstawieniem Teatru Lalek Marka Żyły Walizki z różnych stron świata. To autorski spektakl dla dzieci i dorosłych, powstały z pasji i miłości do lalek i rozśmieszania. Ideą Teatru Marka Żyły jest teatr wędrowny, jarmarczny, który gra wszędzie tam, gdzie tylko można ustawić niewielką scenę, pełną lalek. Zapraszamy do Ich Świata.

O 19.30 odbędzie się uroczystość wręczenia statuetki Muzeona – naszej muzealnej nagrody wręczanej przyjaciołom Muzeum Miejskiego w Żorach.

Około 20.00 rozpocznie się koncert muzyki etno. Wystąpią: Noums Dembele i Anika Kamińska wykonujący muzykę zachodnioafrykańską na tradycyjnych instrumentach: kora, calabash, djembe i dunudn. Doświadczymy energetycznych rytmów z Burkiny Faso, Gwinei i Mali. Noums Dembele to multiinstrumentalista i wirtuoz pochodzący z muzykalnej rodziny, od najmłodszych lat grający na balafonie w towarzystwie swojego ojca, griota – śpiewaka i muzyka. Anika Kamińska to djembistka, założycielka zespołu Moribaya i szkoły gry na bębnach w Warszawie, specjalizująca się w rytmach i tańcach zachodnioafrykańskich.

O 21.30 rozpocznie się spotkanie Alicją Gmyr, kolekcjonerką Barbie – wyjątkowych kolekcjonerskich egzemplarzy słynnej zabawki przeważnie blond. Alicja opowie o historii lalki i o tym, czym jest „doll repaint”. Będą ciekawostki i śmiesznostki, będzie można nacieszyć oko – to pewne.

Poza tym zapraszamy na wystawy koreańskich naczyń i lalek wykonanych z papieru hanji oraz koreańskiego drzeworytu – wszystko to przygotowane zostało zgodnie z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi.

Zwiedzamy też wystawy Muzeum: „Nasza tożsamość”, „Polskie poznawanie świata” i „Świadomość. Anna Flaga. Malarstwo” – na której będzie można zrobić sobie specjalne pamiątkowe zdjęcie.

Zapraszamy też do Muzeum Ognia na pokaz strażacki i na oprowadzanie kuratorskie po Pałacu w Baranowicach.