Przewiń do:

INFORMACJA O PROJEKCIE

Projekt edukacyjno-wystawienniczy

KOLEKCJOMANIA

20.09.2019-31.01.2020
Muzeum Miejskim w Żorach
Kurator: Katarzyna Podyma
 

Człowiek zbiera przedmioty od zawsze. Stanowią dla niego znak i symbol czegoś co minęło i pozostawiło miłe wspomnienie. „Colligo ergo sum” powiedzieliby Rzymianie – „Kolekcjonuję, więc jestem” mówimy my, rozpoczynając serię wystaw i projektów inspirowanych tematem. Cykl ma za zadanie pokazać różne oblicza kolekcjonerstwa, ma zmierzyć się z pytaniem,
dlaczego ludzie kolekcjonują, co daje im otaczanie się przedmiotami i jaki mają do nich stosunek. Kolekcjonowanie, które jest również zadaniem muzeum, to świadomy wybór przedmiotu z uwagi na pewne jego właściwości, które decydują o tym, że przedmiot ten wart jest włączenia do kolekcji. Projekt dedykujemy zarówno dzieciom i młodzieży, jak i dorosłym, wychodząc z założenia, że wiedzy i dobrych inspiracji nigdy za wiele.

 

Spotkania w ramach projektu Kolekcjomania

PROGRAM


20 września (piątek)  godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Kolekcjoner światów”

Otwarcie wystawy będzie okazją, by poznać twórcę prezentowanej kolekcji Henryka Mazurka, długoletniego Lekarza bez Granic oraz Jacqueline Wolf – osobę, która zaraziła go bakcylem kolekcjonerstwa.

26 września (czwartek)  godz. 18:00
Jak zobaczyć siebie, jak zobaczyć świat?

Kolekcjonowane przedmioty bardzo często pełnią funkcję pamiątek: zatrzymują wspomnienia miejsc, które się odwiedziło, ludzi, których się spotkało, miłych chwil spędzonych razem. Selfi świetnie spełnia się w roli strażnika wspomnień. A jak łatwo je kolekcjonować! Co prócz siebie można zobaczyć w zdjęciach typu selfie, opowie historyk sztuki Alicja Maciejewska.

29 września (niedziela)  godz. 16:00
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie czasowej „Kolekcjoner światów”

O niezwykłych historiach ukrytych w przedmiotach tworzących wystawę „Kolekcjoner światów” oraz o kulisach powstawania samej wystawy opowie jej kurator Katarzyna Podyma.
Wydarzenie w ramach „60+Kultura” – seniorzy wstęp darmowy.

6 października (niedziela)  godz. 16:00
Kolekcjonując afrykańskie opowieści

Pierwsze spotkanie Lucjana Buchalika z Afryką nie miało w sobie nic poetyckiego. Wywoływało za to dreszcz emocji, który zrodził potrzebę dalszej eksploracji tego kontynentu i serię naukowych ekspedycji. Powstał z tego niesamowity zbiór opowieści. Zapraszamy do ich wysłuchania.

24 października (czwartek)  godz. 18:00
O kolczykach Peggy Guggenheim

Peggy Guggenheim miała kolekcjonerskie zacięcie. Kolekcjonowała dużo i z wyczuciem, głównie dzieła artystów kształtujących współczesną historię sztuki. Jej kolekcje znalazły odbicie w noszonej przez nią oryginalnej biżuterii. Czy może być lepsza reklama sztuki?
Spotkanie poprowadzi Alicja Maciejewska

31 października (czwartek)  godz. 10:00
Afryka jest kobietą

Henryk Mazurek jest lekarzem-ginekologiem z ogromnym doświadczeniem. Pracował w  wielu krajach objętych kryzysem humanitarnym. O doświadczeniach w Afryce i na Haiti opowie naszym żorskim Tulimamom oraz wszystkim, którzy ciekawi są świata widzianego z kobiecej perspektywy.

31 października (czwartek)  godz. 18:00
Henryk Mazurek – lekarz bez granic

O blaskach i cieniach pracy Lekarza bez Granic opowie Henryk Mazurek. Co skłoniło go, by nieść pomoc w niebezpiecznych rejonach świata? Co sprawia, że po każdym powrocie myśli już o kolejnym wyjeździe? Posłuchamy niecodziennych opowieści.

7 listopada (czwartek)  godz. 18:00
Przedmioty stu lat niepodległości

Spotkanie z Józefem Krzykiem – dziennikarzem, który opowie o przedsięwzięciu „100 przedmiotów na 100 lat niepodległości”. Za pomocą jakich przedmiotów można opisać historię? Czasem są to rzeczy o dużej wartości historycznej i artystycznej, ale często zwykłe przedmioty codziennego użytku, które dzięki opowieści zyskują duszę.

17 listopada (niedziela)  godz. 16:00
Czy afrykanista musi być kolekcjonerem?

Ile wrażeń może kryć w sobie kolekcjonerstwo przekonamy się w trakcie pełnej emocji dyskusji między doświadczonymi afrykanistami. Ewa Prądzyńska i prof. Jacek Łapott wymienią się historiami o radościach i trudach kolekcjonerskiej pasji. 

21 listopada (czwartek)  godz. 18:00
Ludzie pustyni

Jak wiele przedmiotów można posiadać będąc nomadem? Jakie to są przedmioty? Czy mają charakter wyłącznie użytkowy? Tajemnice tuareskiej kolekcji odsłoni Adam Rybiński – etnolog, afrykanista, kolekcjoner. 

28 listopada (czwartek)  godz. 18:00
Kolekcjomeeting

Kolekcjonowanie jest przyjemnością samą w sobie. Wiedzą o tym zbieracze breloczków, magnesów, etykietek, autografów.... Kolekcja ożywa w oczach oglądających, więc pokazywanie jej także jest radością. Zachęcamy do prezentacji własnych zbiorów oraz historii ich powstania. Zapraszamy wszystkich kochających kolekcje i kolekcjonowanie.

13 grudnia (piątek)  godz. 18:00
Henryk Mazurek – fotograf

Patrzenie przez obiektyw aparatufotograficznego rządzi się swoimi prawami. Wbrew pozorom można zobaczyć więcej, można zobaczyć dokładniej. Co przyciąga oko Henryka Mazurka w trakcie jego wyjazdów do Afryki? Zapraszamy na spotkanie z Lekarzem bez Granic, kolekcjonerem, fotografem.

19 grudnia (czwartek)  godz. 18:00
Eko-sztuka. Spotkanie przy sztaludze

Sztuka ze swojego założenia opiera się na recyklingu. Wykorzystuje dostępne idee i  motywy, tworząc z nich nową jakość. Jeśli dodamy do tego użycie gotowych materiałów, to mamy twórczość równie inspirującą co ekologiczną. Zapraszamy do sztalug. Spotkanie poprowadzi artystka-malarka Anna Flaga.

9 stycznia (czwartek)  godz. 18:00
Krótka historia kolekcjonerstwa

Jak dawne są ślady pierwszych kolekcjonerskich pasji? Kiedy powstały pierwsze wielkie kolekcje i w jaki sposób przyczyniły się one do kształtowania wiedzy o świecie? O tendencjach i zwrotach w kolekcjonerskim fenomenie opowie Marietta Kalinowska-Bujak.

16 stycznia (czwartek)  godz.18:00
Kolekcjomeeting

To kolejne już spotkanie żorskich kolekcjonerów, którzy są dumni ze swoich zbiorów i chętnie zaprezentują choćby ich część na naszych muzealnych spotkaniach. My kochamy kolekcje, bo są one realnym odzwierciedlaniem ludzkich pasji. Kolekcjonerzy łączcie się!

23 stycznia (czwartek)  godz. 18:00
Nieoczywiste praktyki kolekcjonerskie

Kolekcjonerską pasję można czytać na wiele sposobów. Kolekcja jest źródłem wiedzy nie tylko o przedmiotach, ale i o twórcy kolekcji, o świecie, który go otacza i możliwościach interpretacji tego świata. Jakie bogactwo informacji może nieść w sobie kolekcjonowanie opowie Jakub Walczyk z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

30 stycznia (czwartek)  godz. 18:00
Zamknięcie projektu

Kończy się projekt – czas na podsumowania. Nie znaczy to jednak, że to koniec naszych kolekcjonerskich spotkań. Kolekcjonowanie leży w naturze człowieka. Kolekcjonowanie jest przedmiotem zainteresowań każdego muzealnika. Kolekcje wzbogacają nasze życie. Twórzmy kolekcje!

 

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.