Projekt edukacyjno-wystawienniczy - Kolekcjomania
INFORMACJA O PROJEKCIE
Projekt edukacyjno-wystawienniczy
KOLEKCJOMANIA
20.09.2019-31.01.2020
Muzeum Miejskim w Żorach
Kurator: Katarzyna Podyma
Człowiek zbiera przedmioty od zawsze. Stanowią dla niego znak i symbol czegoś co minęło i pozostawiło miłe wspomnienie. „Colligo ergo sum” powiedzieliby Rzymianie – „Kolekcjonuję, więc jestem” mówimy my, rozpoczynając serię wystaw i projektów inspirowanych tematem. Cykl ma za zadanie pokazać różne oblicza kolekcjonerstwa, ma zmierzyć się z pytaniem,
dlaczego ludzie kolekcjonują, co daje im otaczanie się przedmiotami i jaki mają do nich stosunek. Kolekcjonowanie, które jest również zadaniem muzeum, to świadomy wybór przedmiotu z uwagi na pewne jego właściwości, które decydują o tym, że przedmiot ten wart jest włączenia do kolekcji. Projekt dedykujemy zarówno dzieciom i młodzieży, jak i dorosłym, wychodząc z założenia, że wiedzy i dobrych inspiracji nigdy za wiele.
Spotkania w ramach projektu Kolekcjomania
PROGRAM
20 września (piątek) godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Kolekcjoner światów”
Otwarcie wystawy będzie okazją, by poznać twórcę prezentowanej kolekcji Henryka Mazurka, długoletniego Lekarza bez Granic oraz Jacqueline Wolf – osobę, która zaraziła go bakcylem kolekcjonerstwa.
26 września (czwartek) godz. 18:00
Jak zobaczyć siebie, jak zobaczyć świat?
Kolekcjonowane przedmioty bardzo często pełnią funkcję pamiątek: zatrzymują wspomnienia miejsc, które się odwiedziło, ludzi, których się spotkało, miłych chwil spędzonych razem. Selfi świetnie spełnia się w roli strażnika wspomnień. A jak łatwo je kolekcjonować! Co prócz siebie można zobaczyć w zdjęciach typu selfie, opowie historyk sztuki Alicja Maciejewska.
29 września (niedziela) godz. 16:00
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie czasowej „Kolekcjoner światów”
O niezwykłych historiach ukrytych w przedmiotach tworzących wystawę „Kolekcjoner światów” oraz o kulisach powstawania samej wystawy opowie jej kurator Katarzyna Podyma.
Wydarzenie w ramach „60+Kultura” – seniorzy wstęp darmowy.
6 października (niedziela) godz. 16:00
Kolekcjonując afrykańskie opowieści
Pierwsze spotkanie Lucjana Buchalika z Afryką nie miało w sobie nic poetyckiego. Wywoływało za to dreszcz emocji, który zrodził potrzebę dalszej eksploracji tego kontynentu i serię naukowych ekspedycji. Powstał z tego niesamowity zbiór opowieści. Zapraszamy do ich wysłuchania.
24 października (czwartek) godz. 18:00
O kolczykach Peggy Guggenheim
Peggy Guggenheim miała kolekcjonerskie zacięcie. Kolekcjonowała dużo i z wyczuciem, głównie dzieła artystów kształtujących współczesną historię sztuki. Jej kolekcje znalazły odbicie w noszonej przez nią oryginalnej biżuterii. Czy może być lepsza reklama sztuki?
Spotkanie poprowadzi Alicja Maciejewska
31 października (czwartek) godz. 10:00
Afryka jest kobietą
Henryk Mazurek jest lekarzem-ginekologiem z ogromnym doświadczeniem. Pracował w wielu krajach objętych kryzysem humanitarnym. O doświadczeniach w Afryce i na Haiti opowie naszym żorskim Tulimamom oraz wszystkim, którzy ciekawi są świata widzianego z kobiecej perspektywy.
31 października (czwartek) godz. 18:00
Henryk Mazurek – lekarz bez granic
O blaskach i cieniach pracy Lekarza bez Granic opowie Henryk Mazurek. Co skłoniło go, by nieść pomoc w niebezpiecznych rejonach świata? Co sprawia, że po każdym powrocie myśli już o kolejnym wyjeździe? Posłuchamy niecodziennych opowieści.
7 listopada (czwartek) godz. 18:00
Przedmioty stu lat niepodległości
Spotkanie z Józefem Krzykiem – dziennikarzem, który opowie o przedsięwzięciu „100 przedmiotów na 100 lat niepodległości”. Za pomocą jakich przedmiotów można opisać historię? Czasem są to rzeczy o dużej wartości historycznej i artystycznej, ale często zwykłe przedmioty codziennego użytku, które dzięki opowieści zyskują duszę.
17 listopada (niedziela) godz. 16:00
Czy afrykanista musi być kolekcjonerem?
Ile wrażeń może kryć w sobie kolekcjonerstwo przekonamy się w trakcie pełnej emocji dyskusji między doświadczonymi afrykanistami. Ewa Prądzyńska i prof. Jacek Łapott wymienią się historiami o radościach i trudach kolekcjonerskiej pasji.
21 listopada (czwartek) godz. 18:00
Ludzie pustyni
Jak wiele przedmiotów można posiadać będąc nomadem? Jakie to są przedmioty? Czy mają charakter wyłącznie użytkowy? Tajemnice tuareskiej kolekcji odsłoni Adam Rybiński – etnolog, afrykanista, kolekcjoner.
28 listopada (czwartek) godz. 18:00
Kolekcjomeeting
Kolekcjonowanie jest przyjemnością samą w sobie. Wiedzą o tym zbieracze breloczków, magnesów, etykietek, autografów.... Kolekcja ożywa w oczach oglądających, więc pokazywanie jej także jest radością. Zachęcamy do prezentacji własnych zbiorów oraz historii ich powstania. Zapraszamy wszystkich kochających kolekcje i kolekcjonowanie.
13 grudnia (piątek) godz. 18:00
Henryk Mazurek – fotograf
Patrzenie przez obiektyw aparatufotograficznego rządzi się swoimi prawami. Wbrew pozorom można zobaczyć więcej, można zobaczyć dokładniej. Co przyciąga oko Henryka Mazurka w trakcie jego wyjazdów do Afryki? Zapraszamy na spotkanie z Lekarzem bez Granic, kolekcjonerem, fotografem.
19 grudnia (czwartek) godz. 18:00
Eko-sztuka. Spotkanie przy sztaludze
Sztuka ze swojego założenia opiera się na recyklingu. Wykorzystuje dostępne idee i motywy, tworząc z nich nową jakość. Jeśli dodamy do tego użycie gotowych materiałów, to mamy twórczość równie inspirującą co ekologiczną. Zapraszamy do sztalug. Spotkanie poprowadzi artystka-malarka Anna Flaga.
9 stycznia (czwartek) godz. 18:00
Krótka historia kolekcjonerstwa
Jak dawne są ślady pierwszych kolekcjonerskich pasji? Kiedy powstały pierwsze wielkie kolekcje i w jaki sposób przyczyniły się one do kształtowania wiedzy o świecie? O tendencjach i zwrotach w kolekcjonerskim fenomenie opowie Marietta Kalinowska-Bujak.
16 stycznia (czwartek) godz.18:00
Kolekcjomeeting
To kolejne już spotkanie żorskich kolekcjonerów, którzy są dumni ze swoich zbiorów i chętnie zaprezentują choćby ich część na naszych muzealnych spotkaniach. My kochamy kolekcje, bo są one realnym odzwierciedlaniem ludzkich pasji. Kolekcjonerzy łączcie się!
23 stycznia (czwartek) godz. 18:00
Nieoczywiste praktyki kolekcjonerskie
Kolekcjonerską pasję można czytać na wiele sposobów. Kolekcja jest źródłem wiedzy nie tylko o przedmiotach, ale i o twórcy kolekcji, o świecie, który go otacza i możliwościach interpretacji tego świata. Jakie bogactwo informacji może nieść w sobie kolekcjonowanie opowie Jakub Walczyk z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
30 stycznia (czwartek) godz. 18:00
Zamknięcie projektu
Kończy się projekt – czas na podsumowania. Nie znaczy to jednak, że to koniec naszych kolekcjonerskich spotkań. Kolekcjonowanie leży w naturze człowieka. Kolekcjonowanie jest przedmiotem zainteresowań każdego muzealnika. Kolekcje wzbogacają nasze życie. Twórzmy kolekcje!