Wystawa historyczna

opowiadająca o budowie i oddaniu do eksploatacji KWK im. ZMP w Żorach

Wystawa kolekcjonerska

prezentująca dalsze dzieje kopalni za pomocą zgromadzonych pamiątek, archiwaliów i fotografii

Żorskie wspominki

Noc Muzeów

__________________________________

Projekt „Praca – pasja – przyjaźń” został zainaugurowany 3 grudnia 2019 roku otwarciem wystawy faktograficznej, przedstawiającej budowę i pierwsze lata działalności zakładu, w oparciu o archiwalne fotografie, artykuły prasowe i felietony. Rozpoczęliśmy także cykl spotkań, na których wspominaliśmy pierwsze dni pracy, wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego czy to, jak układały się relacje kopalni z miastem. Na niniejszą, drugą wystawę składają się obiekty pozyskane przede wszystkim od byłych pracowników kopalni, instytucji branżowych i miejskich, mieszkańców Żor. Ze względu na zróżnicowany charakter i formę obiektów, prezentowana jest w trzech blokach tematycznych: PRACA – PASJA – PRZYJAŹŃ, które przenikają się wzajemnie, układając w opowieść o ludziach i ich grubie. Wśród pamiątek znajdują się archiwalia, sporo fotografii, ale też medale, proporczyki, znaczki, breloki oraz mnóstwo… okolicznościowych kufli ze spotkań barbórkowych. Całość uzupełniają obiekty związane bezpośrednio z pracą – od narzędzi i ubrania roboczego hajera przodowego po mundur galowy i insygnia pierwszego dyrektora, mgr inż. Leona Guzego. Intencją Muzeum i inicjatorów przedsięwzięcia, czyli górniczej społeczności kopalni „ZMP” (później „Żory”), jest przypomnienie – jak się wydaje – zamkniętego już rozdziału w historii miasta. Kopalnię zlikwidowano, ale pamięć o niej przetrwała i jest do dzisiaj pielęgnowana przez byłych górników, w ramach corocznych, tradycyjnych karczm piwnych oficjalnie zwanych „Spotkaniami wypędzonych z Żor”. To właśnie od jej uczestników wyszła idea zorganizowania wystawy opowiadającej o losach „nieboszczki” – jak mówią o swojej grubie.