Przewiń do:

NIEMIECKIE POSIADŁOŚCI KOLONIALNE W ŚWIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW PRASY ILUSTROWANEJ NA  GÓRNYM ŚLĄSKU NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU NA PODSTAWIE ROCZNIKÓW CZASOPISMA „ILLUSTRIERTE SONTAGSBLATT”.


O AUTORZE

Tomasz Górecki, magister politologii, pracownik Muzeum Miejskiego w Żorach. Współautor publikacji „Książęta Górnego Śląska. Wybór postaci”, „Insygnia miasta Żory”, współredaktor publikacji „Leksykon Żorski”, autor wielu artykułów na temat historii miasta Żory i regionu.


CEL BADAŃ

Program zakłada wykazanie potencjalnego stanu wiedzy przeciętnego mieszkańca Górnego Śląska w czasach Cesarstwa, na temat niemieckich kolonii, Wiedza ta była dostępna dzięki publikacjom ukazującym się w dodatku ilustrowanym do szeregu gazet lokalnych. Z racji sporego zasięgu tych gazet w poszczególnych miastach i dużego nawyku czytelnictwa, można się spodziewać, ze świadomość ta będzie wśród czytelników spora, uzależniona jedynie od częstotliwości ukazywania się informacji na temat posiadłości zamorskich Cesarstwa Niemiec.


ZAKRES BADAWCZY

Projekt zakłada przeanalizowanie roczników „ILLUSTRIERTE SONTAGSBLATT” od początku lat 90 XIX wieku po rok 1918.


CZAS REALIZACJI

Program jest w trakcie realizacji.


STAN BADAŃ

Przeprowadzono kwerendę w rocznikach ( 1908-1918), będących w posiadaniu Muzeum Miejskiego w Żorach, trwa kwerenda pozostałych roczników dostępnych w zasobach cyfrowych bibliotek polskich i niemieckich.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.