Przewiń do:

Czasami pozyskanie obiektu do kolekcji muzealnej nie jest sprawą prostą. Tak jest w przypadku przedmiotów nierozerwalnie związanych z okresem PRL-u. Z jednej strony utrudnia poszukiwania fakt, że nastała na nie moda, z drugiej zaś, są to rzeczy, które większość z nas z radością wyrzuciła do kosza.

Przed taki wyzwaniem stanął kurator wystawy „Nasza tożsamość” Jacek Struczyk. Obiektów szukał przede wszystkim na wszelkich możliwych serwisach aukcyjnych, zwiedził liczne antykwariaty, wreszcie rozpoczął akcję poszukiwawczą wśród „krewnych i znajomych królika”.

Efektem jego zaangażowania są nie tylko eksponaty prezentowane na wystawie, ale również ten rekwizyt przeznaczony na najbliższą NIRwanę, czyli rodzin(k)ę w Muzeum. Już 23 września sprawdzimy, jak pojemna mogła być taka torba, co się w niej nosiło i czy była ergonomiczna. Jednym słowem, wspominać będziemy, ucząc młode pokolenia.

 

FRAGMENT OPISU Z KARTY EWIDENCYJNEJ:

Sygnatura: obiekt na etapie akcesji, wpisany na stan inwentarza tymczasowego.

Nazwa: Siatka zakupowa

Opis:

Nieduża siatka zakupowa w formie sakwy z dwoma plastikowymi obręczami pełniącymi funkcję uchwytu. Sakwa wykonana z tkaniny syntetycznej, naciągliwej, najprawdopodobniej mieszanki poliestru z elastanem' pokrytej gęsto w sposób „horror vacui” geometrycznym biało-brązowym wzorem, łączącym elementy geometryczne z roślinną inspiracją w postaci stylizowanej palmety. Elementy konstrukcyjne połączone szwem maszynowym.

Datowanie: lata 70. XX w.

Materiał: materiał syntetyczny, plastik.

Wymiary: 47 cm wysokość, 28 cm szerokość, 11,5 cm średnica uchwytu

Technika: wyrób fabryczny.

Stan zachowania: bardzo dobry, nieznaczne poszarzenie materiału; brak działań konserwatorskich.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.