Przewiń do:

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Żor


Żory czynią starania, by Święto Ogniowe – unikalne, uwarunkowane historycznie i kulturowo lokalne święto – wpisane zostało na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku mija 320 lat od pamiętnej daty pożaru w Żorach, stanowiącej genezę obchodów święta.


Starania o wpisanie Święta Ogniowego na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podejmowane są w przekonaniu, że jest zgodne z wolą mieszkańców Żor, by tak się stało. Święto od wieków jednoczy żorzan wokół idei miasta, które stanowi nasze wspólne dobro, którego przyszłość leży na sercu każdemu z nas, które kochamy i z którego jesteśmy dumni.


Formalną stroną działań, tj. przeprowadzeniem niezbędnych w tym procesie konsultacji społecznych i przygotowaniem wniosku zajmie się Muzeum Miejskie w Żorach z pomocą Towarzystwa Miłośników Miasta Żory i Parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.


Pierwsze otwarte konsultacje w tej sprawie odbędą się 25 maja (w środę) o 17.30 w Muzeum (ul. Muzealna 1/2). Zachęcamy Państwa do udziału w konsultacjach, a także składania podpisów na listach poparcia wniosku, które zostaną do niego dołączone.


Działaniom tym towarzyszyć będzie szeroka akcja informacyjna, będziemy wdzięczni za każdą pomoc w tym względzie, jak również za pomoc w kompletowaniu materiałów archiwalnych, świadczących o żywotności Święta Ogniowego i przywiązaniu mieszkańców do corocznych jego obchodów.

Wszystkie działania prowadzone są zgodnie z konwencją UNESCO i w porozumieniu z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.


Na zdj. Oficjalna inauguracja działań zmierzających do wpisania Święta Ogniowego na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, podczas koncertu „Laudate Dominum” w kościele świętych Filipa i Jakuba, 10 maja 2022, dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, Henryk Buchalik, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, ks. Tomasz Nowak, proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.